U prodaji zbirka pjesama „Kalem“ Željke Vračević

„Čitajući knjige činimo svijet ljepšim. Čitajući poeziju oplemenjujemo dušu“. Ovako svoju priču o ljubavi prema književnosti započinje naša sugrađanka Željka Vračević čija je prva zbirka pjesama pod nazivom „Kalem“ upravo ugledala svjetlo dana.

Zašto ste na svom životnom putu odabrali baš književnost?

Uloga književnosti u životu čovjeka je višestruka. Ona ima svoj istorijski karakter, bilježi društvene pojave i kretanja, provlači ideologije, opšteprihvaćene ili pobunjeničke stavove, te stvarne prilike i neprilike vremena i mjesta u kojem je stvarana, održavajući istovremeno jezik i pismo kao dva osnovna obilježja naroda. Zato ne umire narod koji ne diše, već koji ne piše i ne stvara.

Osim didaktičke i vaspitne uloge, književnost pogoduje i zdravom razvoju čovjekove psihe. Ljudi koji čitaju su dokazano osjećajniji, sa razvijenijom empatijom i razumijevanjem, širih vidika i shvatanja, te većim stepenom nezavisnosti i slobode, kao i kritičkog mišljenja. Pored niza drugačijih perspektiva iz kojih čitalac sagleda svijet, druge ljude i kulture ili svoju neposrednu okolinu, iz književnosti najviše nauči o sebi samom, a neosporan je i njen terapijski karakter koji omogućava prevazilaženje potisnute anksioznosti ili traume.  Ako bismo i izuzeli sve nabrojano, i dalje nam ostaje ona najčešće upražnjavana funkcija književnosti, a to je razbibriga i zabava. Književnost je jedina vremenska mašina koja zaista funkcioniše, a čijim korištenjem čitalac stiče mogućnost da odleti u sasvim nove, neotkrivene svjetove i dimenzije, skoro dodirujući svaki detalj prošlih ili budućih vremena.

Koliko je isplativo baviti se književnošću danas?

Bogatstvo koje se stiče čitanjem knjiga nije fizički opipljivo i zbog toga se u današnjem svijetu smatra manje vrijednim. Mi smo odavno utonuli u virove materijalizma i potisnuli duhovnu dimenziju u neki pozadinski plan. Međutim, to što nešto nije „na oko“ vidljivo, ne znači da ne postoji. Književnost je bogaćenje duha i njen doprinos u sazrijevanju društva i pojedinca je neizmjeran.

Problematika koja pogađa književnost u savremenom dobu podložnom dominaciji nauke i tehnologije, je ta da se ona u velikoj mjeri zanemaruje i vrlo često uzima zdravo za gotovo. Da ne govorimo o politizaciji svega pa i toga šta se sve danas smatra književnošću i pod kakvim kriterijumima.

Zbirka „Kalem“ je Vaš prvijenac? Možete li nam nešto više reći o knjizi?

„Kalem“ je zbirka pjesama koje su nastajale nekoliko godina, početkom mojih dvadesetih godina. Naginje tradicionalnoj formi i rimi, ali sam pokušala da iz toga izvedem svoj vlastiti stil koji su i prepoznali članovi žirija na „Drinskim susretima“ u Zvorniku 2020.godine kada su zbirku nagradili trećim mjestom što je značilo da ona izlazi u štampu. Simbolika naslova „Kalem“ je višestruka.  Knjiga je u svakom smislu kalem tradicije i modernog, što u smislu forme i stila, što značenjem. Pokušala sam da nakalemim svoja razmišljanja u stihove i dobijem jedan novi plod koji govori o tradiciji, mladoj ženi, njenim razmišljanjima, porukama, mladalačkim iskustvima i ljubavima koje su, opet, u neraskidivoj vezi sa rodnim krajem kao početnom tačkom identiteta. A ja sam i sama „kalem“ dvije tradicije i kulture.

Ko je sve učestvovao u stvaranju „Kalema“?

Recenzenti zbirke su književnik i diplomirani politikolog Nedeljko Sančanin,  Milica Milenković, master filolog srpske i komparativne književnosti i prof.dr. Tatjana Bijelić sa Univerziteta u Banjaluci. Svi oni su se složili da je knjiga vrijedna čitanja i ovim putem im se od srca zahvaljujem što su dio ove priče.

Takođe velika zahvalnost izdavaču AS Oglas iz Zvornika sa kojim sam imala fantastičnu saradnju i koji se zaista trudi da u ova teška vremena pomaže razvoj kulture.

Kako čitaoci mogu da dođu do Vaše knjige?

Knjiga se trenutno nalazi u knjižarama Kuzmoprom u Prnjavoru, dok čekamo povoljne uslove za promociju i tražimo kanale za dalju distribuciju. Oni koji žele da kupe primjerak sa knjige sa autogramom, mogu lično da mi se obrate.Moja želja je da knjiga dođe do ljudi, da je prepoznaju i da svako u njoj pronađe neku emociju za sebe.

Prnjavorinfo.com