U Prnjavoru održan panel posvećen položaju nacionalnih manjina u BiH (FOTO)

O položaju nacionalnih manjina kroz prošlost ali i sadašnjost na ovim prostorima te pronalaženje načina za popravljanje ili dodatno unapređenje njihovog statusa i društvene afirmacije, sve to moglo se čuti na sinoćnoj panel diskusiji ’’Položaj nacionalnih manjina u BiH’’.

Ovaj događaj organizovan u Narodnoj biblioteci u Prnjavoru u okviru gradskog Saveza nacionalih manjina, predstavio je paneliste koji su predstavnici različitih udruženja manjinskih naroda a gdje je svako od njih dobio priliku da prikaže trenutni položaj i značaj kao i kakav uticaj imaju određene strukture manjina u Prnjavoru. Ovaj događaj privukao je i interesovanje brojnih građana.


Projekt koordinator u Savezu nacionalnih manjina Prnjavor Tomislav Durtka podsjeća kako je osnova ovog svega pričati o nacionalnim manjinama posebno o onima koji žive u Prnjavoru. Dodaje kako su oni uvijek uticali da Prnjavor bude jedna šarolika sredina te su dijelili sudbine konstitutivnih naroda.

’’ Nacionalne manjine su i u prošlosti ali i danas jako dobro prihvaćene u Prnjavoru i kroz asimilaciju su se uklopili sa ostalim ljudima. Kroz djelovanje nacionalnih manjina i domicijalno stanovništvo je prihvatilo razne običaje i način kulture manjina te se to i danas vidi kroz jela, pića i druge oblike onoga što čini jedan narod. Prnjavor sa pravom može da se pohvali da je ’’Mala Evropa’’ i to je već tako preko stotinu godina. Prnjavor je poznat po tome što ima uspješno integraciju tih naroda u odnosu na druge lokalne zajednice u Srpskoj ’’,rekao je Durtka.

Zato kako kaže Durtka, mnogi gradovi i opštine mogu iz primjera Prnjavora mnogo toga naučiti. Ali ipak Prnjavor nije usamljen kada je u pitanju položaj i odnos prema nacionalnim manjinama te navodi da su po tome poznati i Prijedor, Gradiška, Bijeljina i Trebinje.

’’ Svi oni nemaju toliko udruženja u odnosu na nas koji imamo i podršku i savez. Naš savez ovdje jako dobro funkcioniše uz podršku lokalne vlasti i nadležnih ministarstava. Mi u saradnji s njima realizujemo razne projekte. Posebno se to tiče onoga što je zasnovano na očuvanju jezika, religije, kulture i drugih stvari važnih za nacionalne manjine ’’,rekao je Durtka.


A ovaj događaj akcenat stavlja i na položaj žena u društvu kako onih koji su pripadnici nacionalnih manjina ili drugih konstitutivnih naroda.

’’ Ovdje smo željeli pokazati i to da je položaj žena u bh društvu i dalje težak i da one teško dolaze do nekih vodećih položaja. Mnoge ove panelistkinje su primjer kako se može izboriti u društvu i obezbjediti svoj položaj posebno kada su nacionalne manjine u pitanju. Žene su u svakom društvu ugrožene pomalo a posebno kada se govori o nacionalnim manjinama ’’,rekao je Durtka.

Predsjednik Udruženja Čeha ’’Češka besjeda’’ Zdenka Hajek navodi kako je važno pričati o položaju nacionalnih manjina i kroz to promovisati suživot. To se kako kaže, može postići samo tamo gdje ima volje od strane svih koji žive na određenoj teritoriji.

’’ Sam Prnjavor je jedna od vodećih lokalnih zajednica u Srpskoj i BiH po pitanju suživota. Prnjavor je poslao poruku da se suživot može ostvariti ako ima volje i truda. Česi su oduvijek imali značajan položaj u Prnjavoru i učestvovali su u njegovom razvoju kako kroz istoriju ali i danas. I danas nema razlike između nas i ostalih naroda. Mi smo ravnopravni stanovnici i dijelimo sudbinu ostalih naroda. Češka nacionalna manjina nikada se u Prnjavoru nije osjećala ugoženom a tako će i ostati ’’,rekla je Hajekova.


Predsjednik Udruženja ’’Romska djevojka’’ Snježana Mirković navodi kako je bitno da nacionalne manjine zauzimaju medijski prostor i da se o njima priča. Ističe i da je važno kroz ovakve diskusije i panele, popravljati položaj žena čiji je položaj u društvu još i dalje težak.

’’ Kada pričamo o ženama romkinjama mogu samo da kažem da su one višestruko diskriminisane i kada pogledamo njihov položaj u nekim važnim tijelima u zemlji njih gotovo i da nema posebno na nekim višim funkcijama. Važno da budemo u nekim vijećima i savezima gdje možemo da participiramo i da na taj način promovišemo našu borbu za ravnopravnost. Znamo da je to teško ali moramo da djelujemo i da dođemo na takva značajna mjesta ’’,rekla je Mirkovićeva.

Ova aktivnost se odvija u okviru kampanje ’’Uz malo dobre volje – Možemo bolje’’ koja se sprovodi u koordinaciji sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) sa direktnom podškom od strane Evropske unije, Ujedinjenih nacija, OSCE, Savjeta Evrope i grada Prnjavora.

TV K3

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*