Svjetski dan osoba s Daunovim sindromom: Zajedno rušimo sve predrasude

BANJALUKA, PRNJAVOR – Međunarodni dan lica s Daunovim sindromom tradicionalno je obilježen širom Republike Srpske raznim manifestacijama.

Svjetski dan osoba s Daunovim sindromom obilježava se 21. marta, jer ove osobe na 21. hromozomu imaju jednu kopiju hromozoma viška.

Obilježavanje ovog dana ima za cilj da ove vedre i nasmiješene osobe, po čemu su ljudi s Daunovim sindromom prepoznatljivi, budu prihvaćene kao jednake.

Brojni građani su nošenjem različitih čarapa iskazali podršku ljudima s ovim sindromom i pokazali da nema stvarnih razlika.

Zoran Jelić, direktor Daun sindrom centra Banjaluka, kazao je za “Nezavisne” da tradicionalno obilježavaju dan lica s Daunovim sindromom, te da su u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske održali svečenu konferenciju pod nazivom “Djeca sunca”.

Prema njegovim riječima, konferenciji su prisustvovali na poziv Vlade Đajića, ambasadora osoba s Daunovim sindromom, koji je direktor Univerzitetskog kliničkog centra RS.

“Glavna poruka ove konferencije je da pokažemo šta osobe s Daunovim sindromom mogu, a ne šta ne mogu. Ovdje gdje se rađa život, gdje se rađaju osobe s Daunovim sindromom, odavde šaljemo poruku da zajedno rušimo sve predrasude”, kazao je Jelić.

Željka Perišić Ninković, direktorica Centra za podršku porodicama djece i osoba s poteškoćama “Dajte nam šansu – Zvjezdice”, kazala je za “Nezavisne” da su ove godine obilježili dan osoba s Daunovim sindromom nizom manifestacija.

“Obilježavanje je počelo u Domu omladine danom ‘Šarenih čarapa’, zatim nastavljeno na Trgu Krajine u saradnji s KUD ‘Čajavec’ Banjaluka defileom gradom i kratkim igračkim radionicama”, kazala je Perišić Ninkovićeva.

U ponedjeljak naveče je u “Dis pozorištu mladih” Banjaluka trebalo da bude izvedena predstava “Na ivici”, koprodukcija Centra “Zaštiti me” i “Teatrona”, u kojoj učestvuju djeca s poteškoćama u razvoju.

U Domu omladine u Banjaluci nedavno je otvoren prvi kafe u kojem rade mladi s intelektualnim poteškoćama, kako bi im se pružila prilika za radno osposobljavanje i učenje novih vještina.

Perišić Ninkovićeva ističe da je njihova želja da ova djeca ne budu odvojena od svojih vršanjaka, već naprotiv, da i ona budu ovdje, stiču radne navike, vještine i sposobnosti, da se socijalizuju i prošire svoje vidike i jednostavno da se više druže.

I opština Prnjavor je obilježila Međunarodni dan osoba s Daunovim sindromom, gdje su djeca s poteškoćama u razvoju iz prnjavorskog Dnevnog centra “Neven” i dječjih vrtića iz Prnjavora organizovala zajedničku šetanju gradom u znak podrške za ova nasmijana lica.

Darko Tomaš, načelnik opštine Prnjavor, koji je učestvovao u šetnji zajedno s djecom, pohvalio je aktivnosti u koje su uključeni najmlađi stanovnici Prnjavora.

“Na ovaj način želimo da poručimo porodicama djece s poteškoćama u razvoju da nisu sama i da mogu računati na pomoć lokalne zajednice”, poručio je Tomaš.

Boško Bjelonić, asistent u Dnevnom centru “Neven”, rekao je da u Prnjavoru žive četiri maloljetna lica s Daunovim sindromom i da im druženje sa ostalom djecom predstavlja nešto posebno i pričinjava veliko zadovoljstvo.

UKC RS ovaj svjetski dan obilježio i posebnom izložbom radova osoba s Daunovim sindromom.

nezavisne.com – Dijana Petrušić

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*