Šta su sve revizori zamjerili rukovostvu Prnjavora?

Revizori Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske deset puta do sada prečešljali su poslovne knjige opštine Prnjavor, lokalnih javnih preduzeća te ustanova, a ocjene su išle od najgorih do najboljih.

Glavna služba za reviziju svake godine kuca na vrata republičkih institucija, ali tu praksu za sada ne primjenjuju na lokalnom nivou zbog manjka novca i kadrova tako da finansijske knjige opština i gradova na provjeru dolaze periodično.

Prvi finansijski izvještaji opštine Prnjavor, koji su došli pod lupu revizije, odnosili su se na 2005, kada je u fotelji načelnika bio tadašnji kadar SDS-a Vlado Živković, a rezultati su objelodanjeni 2007. godine na zvaničnom sajtu Glavne službe. Tada je, nakon analize, za rad opštine dato negativno mišljenje jer su utvrđeni brojni nedostaci i nepravilnosti u radu opštinskih organa.

Revizijom stanja u toku 2005. godine utvrđeno je da, između ostalog, određen broj zaposlenih opštinskih službenika tada nije imao položen stručni ispit za rad u administrativnoj službi jedinice lokalne samouprave, na nekim mjestima bili su raspoređeni izvršioci koji su posjedovali neodgovarajuću struku kao i niži od zahtjevanog stepen stručne spreme.

“Raspoređeno je 18 matičara, a po Pravilniku sistematizovano ima 12 izvršilaca”, navedeno je u tom prvom objavljenom revizorskom izvještaju.

Nije sve bilo čisto ni kada su u pitanju postupci javnih nabavki niti računi.

“Nabavke nisu u potpunosti vršene u skladu sa propisanim pravilima, uslovima i procedurama iz Zakona o postupku nabavke robe, usluga i ustupanju radova i nisu u funkciji efikasnog upravljanja budžetskim sredstvima. Osim toga, iskazane pozicije bilansa uspjeha, odstupaju od stvarnog izvršenja, jer su prikazani rashodi za 2005, u bilansima uspjeha – precijenjeni za iznos od najmanje 588.020 KM i podcijenjeni najmanje za iznos od 190.633 KM”, utvrdili su revizori.

Nova provjera u Prnjavoru uslijedila je dvije godine kasnije, a Živković je i dalje bio prvi čovjek opštine. Nakon razmatranja finansijskih knjiga iz 2007. godine, na adresu opštine upućeno je mišljenje sa rezervom koje je, iako u suštini nije za pohvalu, ipak bolje od negativnog koje su dobili u startu.

Ovaj put, između ostalog, utvrđeno je da priprema, izrada i donošenje budžeta za 2007. godinu nisu obavljeni na način kako nalaže Zakon o budžetskom sistemu Republike Srpske, te da nisi obezbjeđene adekvatne osnove i uspostavljene odgovarajuće interne procedure za planiranje i naplatu neporeskih prihoda.

“Menadžmentu opštine dostavljeno je Pismo uz Nacrt izvještaja, u kome je skrenuta pažnja na uočene slabosti i nedostatke u funkcionisanju sistema interne kontrole, koji mogu, ako se ne otklone na vrijeme, u budućem periodu uticati na efikasnost poslovanja, kao i na tačnost i istinitost finansijskog izvještavanja”, tada su naveli revizori u svom izvještaju.

Nova pravila

Kada su revizori treći put posjetili Prnjavor, tražili su podatke o radu i poslovne knjige iz 2010. godine, a kada su objelodani rezultate drugačije su ih selektovali u odnosu na prethodne godine jer su promjenili pravila rada. Tako su data dva mišljenja. Jedno o finansijskim izvještajima, za koje su nadležni u Prnjavoru dobili pozitivno mišljenje, a drugo za usklađenost sa propisima, gdje im je dato mišljenje sa rezervom jer određene kockice u poštivanju pravila nisu došle na svoja mjesta. Tada je načelnik opštine po prvi put Darko Tomaš iz SNSD-a.

Situacija se ponovo mijenja tokom 2014. godine. Prnjavorski menadžment, koji je tada predvodio SDS-ov Siniša Gatarić donio je, nakon sagledavanja finansijskih i drugim izvještaja, mišljenje sa rezervom, uz dodatno skretanje pažnje.

Poslednji izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora za Prnjavor objavljen je krajem prošle godine, a u njemu je analizirana finansijska disciplina tokom 2019. godine u kojoj je ponovo na čelu opštine bio Tomaš. Od revizora su dobili mišljenje s rezervom o finansijskim izvještajima te pozitivno mišljenje o usklađenosti.

Konsolidovani finansijski izvještaj opštine činili su tada, kao i pojedini prethodni, finansijski izvještaji Opštinske uprave i nižih budžetskih korisnika – Centra za socijalni rad, vrtića „Naša radost”, Centra za kulturu, Gimnazija Prnjavor, Centra srednjih škola, Muzičke škola i Narodna biblioteka.

Na nacrt izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji nije bilo primjedbi. U samom izvještaju ukazano je da popis imovine i obaveza na dan 31.12.2019. godine nije obavljen u skladu sa Pravilnikom o načinu i rokovima vršenja popisa i usklađivanja knjigovodstvenog stanja sa stvarnim stanjem imovine i obaveza, jer popisne komisije nisu imenovane u skladu sa pravilnikom, a izvještaj o popisu ne sadrži uporedni pregled stvarnog i knjigovodstvenog stanja.

Opština je tokom 2019. godine zaključivala ugovore o djelu sa fizičkim licim radi obavljanja određenih poslova koji su sistematizovani Pravilnikom o

unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, dok u postupcima javnih nabavki koje su bile predmet revizije nisu utvrđena odstupanja i neusklađenosti sa Zakonom o javnim nabavkama.

Revizori su napisali i preporuke kako bi se poboljšala usklađenost poslovanja, a načelnik u tom cilju treba da obezbijedi da se ugovori o djelu sa fizičkim licima zaključuju u skladu sa Zakonom o radu te da platni keoficijenti iz Kolektivnog ugovora za zaposlene u Opštinskoj upravi opštine usklade sa koeficijentima iz Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Republike Srpske.

Simić: Imamo plan

U Glavnoj službi za reviziju nedavno su se požalili da lokalne zajednice u Srpskoj još, generalno, u potpunosti shvatile značaj revizije i da preporukama još ne daju dovoljno pažnje.

Predsjednik prnjavorske Skupštine opštine Željko Simić za portal MojPrnjavor. Info kaže da je izvještaj o sprovedenoj finansijskoj reviziji opštine Prnjavor za 2019. godinu bio je na dnevnom redu treće sjednice, te da je revizorske izvještaje Skupština razmatrala i u ranijem periodu.

“Treba naglasiti, da je u revizorskom izvještaju konstatovano, da je sprovođenje javnih nabavki u potpunosti u skladu sa zakonskim procedurama i da nije bilo nikakvih nedostataka u procesu provođenja javnih nabavki. Ovo naglašavam iz razloga, što se analizom većeg broja revizorskih izvještaja drugih lokalnih zajednica, problem primjene i sprovođenja Zakona o javnim nabavkama pokazao kao najprisutniji”, rekao je Simić.

Uočeni manji nedostaci u revizorskom izvještaju Prnjavora, dodao je, mogu se kvalifikovati kao nedostaci tehničke prirode.

“Biće otklonjeni planom aktivnosti na prevazilaženju propusta i nepravilnosti koji je donio načelnik opštine, a odbornici usvojili na sjednici Skupštine. Uz plan je usvojen i zaključak kojim Skupština traži od načelnika opštine da nakon realizacije plana podnese izvještaj Skupštini”, zaključio je Simić.

MojPrnjavor.info

1 Comment

  1. naša omladina sa validnim diploma odlazi vani , a u opštini rade trgovci , profesori , sportisti igrači i članovi FK Ljubić sa kupljenim diplomama iz Mostaru i drugim školama, a sam i sagovornik iz navedenog teksta nema čak ni jednu sliku sa drugarima sa fakulteta i srednje škole

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*