Posljednji ključar sreće

Sve izraženiji razvoj tehnologije i brz tempo života nameću neke druge navike, što baš i ne ide na ruku zanatlijama. Oni uporni, ipak, opstaju. Među njima je i ključar Željko Vranić, jedini u Prnjavoru.

Mala radnja, prepuna alata i mašina za izradu ključeva, odaje utisak domaćinskog odnosa Vranića prema poslu, ali i prema mušterijama. Iako su vremena krizna, Vranić se ne žali. Smatra da i poslije dvadesetak godina bavljenja ovim poslom, od te djelatnosti može solidno da se živi.

– Počeo sam s ovim poslom 1991. godine, kada sam otvorio ključarsku radnju. Znao sam kako steći i sačuvati povjerenje mušterija. Zadovoljan sam poslom, a to je najvažnije – kaže Vranić.

Uvijek vedrog raspoloženja, Željko se često sa mušterijama šali, prepričavaju zgode i nezgode u veselom ambijentu i tvrde kako je to najbolji način da bar na trenutak “pobjegnu” od sumorne stvarnosti.

– Često me posjećuju sportski ribolovci. A gdje su oni, tu je veselo. U mojoj radionici nema politike, teških tema o besparici, izborima i koječemu drugom što nas zamara, pa je i meni ljepše u takvom okruženju – rekao je Vranić ističući da bi volio da i mlađi češće posjećuju njegovu radionicu.

– Bio bih zadovoljan kada bi mladi ljudi pokazali interesovanje za ovu profesiju. Međutim, godinama me niko nije ni pitao ili pokazao želju da svojim rukama zarađuje. Neke druge profesije su im privlačnije, što je, nažalost, stvarnost od koje ne možemo pobjeći – kaže majstor Vranić.

Prema njegovim riječima, zanatske radionice su postale prava rijetkost i samo pravi zaljubljenici u svoj posao uspijevaju da opstaju na tržištu.

Cijene

Uz izradu ključeva, Vranić se bavi i oštrenjem noževa, makaza, lanaca za motorke i sličnim poslovima, a svoje usluge, kaže, ne naplaćuje skupo.

– Cijena oštrenja noževa i makaza je 1,5 maraka, izrada običnih ključeva je tri marke, a ključeva za automobil se kreće od deset do 80 maraka – ističe majstor Željko.

Glas Srpske

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*