On ima 18 godina i već tri se bavi programiranjem, živi tu, u vašem komšiluku

Ćao. Ja sam Dragoš Strugar. Imam 18 godina i iz Prnjavora sam. Učenik sam prnjavorske Gimnazije. Programiram već pune tri godine i najviše se bavim razvojem aplikacija za iOS, kao i web aplikacija. Učestvujem na mnogim izložbama inovacija poput “Inost Mladih” u Banjaluci, “Teslafest” u Novom Sadu i “Inova” u Zagrebu i od njih imam nekoliko medalja za razvoj iOS aplikacija. Radio sam i nekoliko komercijalnih projekata. Mnogo volim šah i redovno idem na omladinska prvenstva naše države.

Wow!

Ovaj mladi genijalac, dijete BiH, bio je učesnik “Hackathona – Zajedno postižemo više”, a njegov tim riješio je problem nekvalitetne robe na našem tržištu.

Učestvujem na mnogim izložbama inovacija poput “Inost Mladih” u Banjaluci, “Teslafest” u Novom Sadu i “Inova” u Zagrebu i od njih imam nekoliko medalja za razvoj iOS aplikacija. Radio sam i nekoliko komercijalnih projekata. Mnogo volim šah i redovno idem na omladinska prvenstva naše države.

“Za problem smo uzeli kupovinu proizvoda koji sadrže štetne sastojke kao što su GMO proizvodi, nezdravi kozmetički preparati, igračke sa toksičnim i kancerogenim materijama i slično. Naše iOS i Android aplikacije dozvoljavaju korisnicima da skeniraju barkod proizvoda i aplikacija će im reći je li proizvod koji žele kupiti loš, potencijalno opasan ili bezopasan”, objašnjava Dragoš.

Ovo rješenje namijenjeno je svima koji žele da zaštite sebe i svoje porodice od štetnih materija koje proizvodi sadrže.

“Da bi projekat zaživio, mora postojati nekoliko ljudi koji bi ‘unijeli’ štetnosti određenih proizvoda u aplikaciju. Kada bi se takvi stručnjaci našli, naša aplikacija bi mogla odmah otići na Google Play i App Store. Kao što vidite, aplikacija bi u kratkom vremenskom roku bila dostupna milionima potencijalnih korisnika. Ako bi neka institucija bila raspoložena da podrži razvijanje naše ideje, rado bismo o tome sa njom pričali”, ističe Dragoš.

Naše iOS i Android aplikacije dozvoljavaju korisnicima da skeniraju barkod proizvoda i aplikacija će im reći je li proizvod koji žele kupiti loš, potencijalno opasan ili bezopasan

Za razvoj ove genijalne ideje tim je imao 48 sati. Nije bilo lako, kaže Dragoš, pogotovo kada ste u timu sa ljudima koje ne poznajete i kada je ideja poprilično kompleksna.

“Međutim, tim nam je odličan. Emin Šehić, Jasmina Bajramović, Imran Kasumović i Merima Klico zajedno sa našim mentorom Vladimirom Đuričićem pokazali su se u najboljem svjetlu. Držali smo sastanke stalno, radili, dogovarali se i družili. Nije bilo mjesta panici, iako smo tih dana do jutra ostajali u banjalučkom Domu omladine. ‘Hackathon’ je jedno predivno iskustvo gdje mladi imaju priliku pokazati kakvim vještinama vladaju, kako rade u timu i kako to najbolje prezentovati stručnom žiriju i sve to uz mnogo zabave, adrenalina i prijateljske atmosfere. Pohvalio bih i organizatore na čelu sa IT Klasterom i Američkom Amabasadom u BiH koji su se postarali da sve protekne najbolje moguće”, ističe Dragoš.

Za razvoj ove genijalne ideje tim je imao 48 sati. Nije bilo lako, kaže Dragoš, pogotovo kada ste u timu sa ljudima koje ne poznajete i kada je ideja poprilično kompleksna.

Pred ovim mladićem su nove ideje. Gotovo sve svoje vrijeme provodi razmišljajući o novim aplikacijama, a otkriva da mu se nekoliko nji već “mota po glavi”.

“Trenutno razvijam jednu i ubrzo će biti objavljena, tako da će je svi moći isprobati. Ima veze sa selfijima”, otkriva djelić.

“Hackathon” je jedno predivno iskustvo gdje mladi imaju priliku pokazati kakvim vještinama vladaju, kako rade u timu i kako to najbolje prezentovati stručnom žiriju i sve to uz mnogo zabave, adrenalina i prijateljske atmosfere.

BiH, smatra, daje dovoljno prostora ovakvim mladim ljudima. Kako se tehnologije u vezi sa IT sve više šire, vjeruje da će ovo biti “zdrava sredina za mlade genijalce”.

Naravno, uvijek može bolje, ali mislim da smo na dobrom putu. Mladi trebaju da se više zauzmu za sebe, i siguran sam da će im okolina to vratiti”, zaključuje Dragoš.

Mladi u BiH su čudo. Ne traže mnogo prostora za svoje ideje, samo traže da ih nadležni čuju i podrže. Evo još jedne prilike da institucije pokažu interes.

Lola – Žana Gauk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*