Francuski vinograd u Maloj Evropi

Za opštinu Prnjavor kažu da je Evropa u malom. Nacionalno šarenilo koje je zastupljeno u ovoj opštini, čini je prepoznatljivom i drugačijom od ostalih.

Krenemo li uzduž ili pak poprijeko prnjavorske opštine, bićemo u prilici da sretnemo Urajince, Čehe, Poljake, Italijane, Slovake i dr. Francuza nema na tlu Prnjavora, ali se dio Francuske 2010. nastanio u Lišnji nedaleko od Prnjavora. Vinogradarstvo je nešto po čemu je Francuska prepoznatljiva u svijetu, a kada je Cristian Zwicert, koji godinama u francuskoj pokrajini “Alsace” radi na vinogradarskom posjedu, prvi put posjetio opštinu Prnjavor, dileme nije imao. Njegova prva posjeta bila je dovoljna za odluku da u Lišnji zasadi vinograd, čime je donešen dio Francuske u opštinu koju nazivaju i Mala Evropa.

Francuz je oženjen Oksanom Sadžik, koja je porijeklom iz sela Lišnja. Prvi zasad podignut je 2010. godine. Tada je zasađen 1 ha, odnosno 5.000 čokota.

“Zemljište na kojem se nalazi vinograd moja supruga Oksana nasledila je od djeda. Nekada je tu bio vinograd koji je iskrčen 60-ih godina. S obzirom da već 30 godina radim za vinariju iz regiona Chateauneuf du Pape, ako se tome doda moje iskustvo i predispozicije zemljišta, nije bilo teško odlučiti se za ovaj projekat”, kazao je Zwicert.

Trenutna površina vinograda u kojem se od bijelih sorti uzgajaju “Riesiling” i “Chardonnay”, a od crvenih “Pinot Noir”, “Syrah”, “Cabernet France”, “Cabernet Sauvignon”, “Merlot”, “Frankovka” je 3,5 ha. Dok bračni par boravi u Francuskoj za vinograd brine Boris Lepir.

“Proizvodimo sortna vina “Rieselinga-a”, “Chardonnay-a”, “Syriah”, “Pinot Noir”, kao i crvene kupaže “Cabernet France – Merlot”, i kupažu pod nazivom “Salsa”. Proizvodnja se odvija prema tradicionalnim francuskim metodama, uz primjenu moderne tehnologije”, rekao je Lepir.

Lepir ističe da se trenutno na godišnjem nivou proizvede između 10 i 12 hiljada butelja, te da oko 90% proizvodnje izvoze u Francusku. Prema njegovom mišljenju ovi prostori imaju veliki potencijal za bavljenje vinogradarstvom.

“Mislim da postoji ogroman potencijal za proizvodnju grožđa. Imamo izuzetan terroir koji može da nam donese vrhunski kvalitet vina. Ta vina nose pečat područja na kojem su napravljena. U Hercegovini imamo vrhunske proizvođače koji su se već dokazali. Jedno je sigurno, imamo šta da ponudimo zahtjevnom evropskom tržištu”.

Da bi se postalo dobar proizvođač vina, Lepir u prvi plan stavlja upornost, ali i stalno učenje novih stvari. Kada se tome doda mnogo rada i truda, uspjeh u vinogradu ne bi trebao izostati.

S obzirom da su već sada postigli veliki uspjeh sa zasadom u Lišnji, vlasnici vinograda ne planiraju stati na tome, već imaju u planu rad na podizanju kvaliteta.

“Planiramo da povećamo ponudu vina za domaće tržište. Do sada smo imali male serije, pa je bilo jako teško zadovoljiti potrebe izvoza i domaćeg tržišta. U planu imamo i otvaranje podruma za sve zainteresovane posjetioce”, istakao je Zwicert.

Prnjavor.info – Zoran Ančić

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*