Romsku djecu uključiti u obrazovni sistem (VIDEO)

Romsku djecu na području BiH trebalo bi uključiti u obrazovni sistem kako bi im bila pružena prilika za bolji i kvalitetniji život, rekla je danas u Prnjavoru program-menadžer švajcarskog “Karitasa” za projekat “Uključivanje i obrazovanje Roma u BiH” Elma Ćurulija.

Ona je nakon okruglog stola o temi obrazovanje Roma rekla da je cilj ovog skupa bio da se predstavnici Prnjavora, Bijeljine, Modriče, Doboja i Vukosavlja upoznaju o sprovedenim aktivnostima “Karitasa” u vezi sa uključivanjem i obrazovanjem Roma od 2010. godine do danas.

“Ove opštine i gradovi nisu nasumično odabrani. Riječ je o lokalnim zajednicama u kojima smo sproveli ili planiramo da sprovedemo projekte stambenog zbrinjavanja, a u koje je `Karitas`, u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, uljučen već šest godina”, kaže Ćurulija.

Ona je podsjetila da ovaj projekat podržavaju Vlade Švajcarske i Lihtenštajna, te fondacija “Medikor”.

Načelnik opštine Prnjavor Siniša Gatarić poručio je da lokalna zajednica namjerava da učini što je moguće više za romsku populaciju.

“Mislim da smo u tome već prilično uspjeli jer su na području naše opštine svi Romi stambeno zbrinuti. Veliku brigu vodimo i o njihovom obrazovanju, a svake godine romskoj djeci dodjeljujemo udžbenike. U okviru budžeta imamo posebnu stavku za nacionalne manjine, pa time i Udruženje Roma”, pojasnio je Gatarić.

Okruglom stolu u Prnjavoru prisustvovao je i direktor Udruženja građana za promociju obrazovanja Roma “Otaharin” iz Bijeljine Dragan Joković, koji kaže da je najveći problem u Bijeljini što djeca romske nacionalnosti napuštaju osnovnu školu.

“Prošle godine 50 odsto upisane djece napustilo je školu zbog odlaska u zemlje zapadne Evrope”, istakao je Joković.

On je naglasio da u Bijeljini živi jedna od najvećih romskih zajednica u Republici Srpskoj, te da se suočava sa raznim problemima, od socijalne isključenosti, diskriminacije, predrasuda, do života u velikom siromaštvu i izražene pojave radne eksploatacije djece.

Predsjednik Udruženja “Romska djevojka” iz Prnjavora Snježana Mirković smatra da je obrazovanje ključno za bolji život romskih porodica.

“Na području opštine Prnjavor imamo tu sreću da sva romska djeca idu u školu. Naša udruženja uz pomoć donatora i lokalne zajednice nastoje da iznađu sredstva i način da ta djeca budu opremljena za školu”, rekla je Mirkovićeva.

Ona je podsjetila da ovo udruženje djeluje i na području Vukosavlja, gdje je nedavno organizovan sistematski pregled za 18 djece romske nacionalnosti koja ne idu u školu.

“Jedan od najvećih problema u ovoj opštini je udaljenost škole od romskih naselja, a kako većina porodica nije materijalno obezbijeđena, oni ne mogu da plate djeci mjesečnu kartu. Centar za socijalni rad nije u mogućnosti da riješi ovaj problem, pa bi bilo dobro da se u sve uključi i država”, kaže Mirkovićeva.

Okrugli sto “Uključivanje i obrazovanje Roma u BiH” organizovali su “Karitas” iz Švajcarske, Agencija za razvoj “LEDA”, Nevladina organizacija “Budi moj prijatelj” i opština Prnjavor.

SRNA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*