Prnjavorski sportski fenomen: Loši uslovi, vrhunski rezultati

Sportski kolektivi u Prnjavoru  ne mogu se pohvaliti dobrim uslovima. Posebno teški uslovi za treniranje, godinama unazad prate prnjavorske atletičare. U njima kao da proradi inat. Što su uslovi teži,  oni postižu bolje rezultate.

Nekada je naš grad imao dva uspješna atletska kluba „Ljubić“ i „Maraton“. Ljubić je u svojim redovima imao Slavišu Bunića koji je osvojio tri medalje na Balkanskom prvenstvu, učestvovao na Kupu evropskih šampiona, i nastupao za AK“Partizan“ i reprezentaciju Jugoslavije. Imao je Ljubić i Miru Preradović koja je postavila svjetski rekord u polumaratonu za djevojčice starosti do 14 godina, koji do danas niko nije uspio da obori. Nevena Lizdek je postavila rekord SR Jugoslavije na 1000 m za uzrast starijih pionirki. Atletski klub “Maraton” je imao Željka Petrovića koji je 2000. godine nastupao na Olimpijskim igrama u Sidneju, u disciplini maraton. Imao je “Maraton”, Mirjanu Kalajdžić koja je dva puta pobijedila, donedavnu svjetsku rekorderku na 5000 m, Etiopljanku koja je nastupala za Tursku Elvan Abelegese. Od 2005. dva kluba su se spojila u AK “Prnjavor”. Vrhunski rezultati su nastavljeni, ali i treniranje u teškim uslovima. Bez klupskih prostorija, osuđeni da se presvlače na ulici, bez atletske staze, primorani da trče po asfaltu i kamenju.

“Godinama unazad, sve do danas, uslovi za treniranje su isti. Atletske staze ni tada, ni danas nema. Ubjedljivo imamo najgore uslove za treniranje od svih atletskih klubova u BiH, ali i šire. Trčimo po gradskim ulicama i asfaltu, “lupajući” noge i rizikujući neke velike povrede. Generacije prolaze i propadaju zbog neuslovnih terena gdje se trenira. Atletsku stazu obećavaju od 1993. godine, stalno se priča biće, ali niko ništa ne radi. Da ima atletska staza to bi bilo od koristi svim sportskim kolektivima u Prnjavoru, kao i školama, jer bi imali gdje da rade bazične pripreme tokom godine, a škole bi imale gdje da organizuju takmičenja”, rekli su iz AK “Prnjavor.

Zbog teških uslova u kojima rade, kao i nedostatka novčanih sredstava u klubu su se umjesto kvantiteta i brojnosti članova bazirali na kvalitet, kako bi ono malo takmičara što ima, napravili što bolje rezultate. Iz kluba trenutno pet takmičara nastupa za reprezentaciju BiH, dok jedan takmičar nastupa za reprezentaciju Srbije u kategoriji veterana. Gotovo da nema takmičenja sa kojeg se neko od prnjavorskih atletičara nije vratio sa medaljom. Ali sve to kao da nije dovoljno da se neko malo zainteresuje, kako bi atletičarima stvorio ambijent u kojem bi mogli normalno da treniraju.

Prnjavor.info – Zoran Ančić

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*