PRNJAVOR, 2009. – Prije 17 godina zgradu Područne jedinice Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove u Prnjavoru zahvatila su čak tri požara u razmaku od dva dana. Vatrena stihija pričinila je veliku materijalnu štetu, a u požaru je uništena arhiva iz vremena Austrougarske monarhije, dok je veći dio novije dokumentacije spašen zahvaljujući brzoj reakciji zaposlenih i vatrogasaca.
Za dva dana tri puta gorjela zgrada katastra u Prnjavoru
Uništena arhiva iz doba Austrougarske
Materijalna šteta je velika. Smatram da neće biti problem da nadoknadimo izgubljenu arhivu, jer ćemo od Ministarstva pravde iz Beča zatražiti da nam kopiraju i dostave svoje dokumente, istakao Gligorić.
PRNJAVOR – BANJA LUKA – Uzrok požara u Svetosavskoj ulici u Prnjavoru u kojem je izgorjela zgrada Područne jedinice Geodetske uprave za katastar i imovinsko-pravne odnose, najvjerovatnije su neispravne elektro-instalacije.
U zgradi su u dva dana buknula čak tri požara. Vatrogasci i radnici ovog odjeljenja najprije su u utorak, pred kraj radnog vremena, lokalizovali manji požar u kojem nije bilo materijalne štete. Direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Tihomir Gligorić rekao je da su vatrogasci i policajci tada pregledali objekat, te zaključali i zabranili ulazak dok ne dođe protivpožarni inspektor iz Banje Luke.
Sačuvan veći dio dokumentacije
– Dva sata kasnije požar je ponovo izbio i uništio zgradu lokalnog katastra. Zahvaljujući angažovanju radnika i stanovnika, sačuvan je veći dio dokumentacije, glavni softver i druga tehnička oprema. Oni su napravili lanac i „iz ruke u ruku“ iznosili dokumentaciju i arhivu iz zgrade na bezbjedno mjesto – kazao je Gligorić.
Međutim, juče u jedan čas zgrada je planula treći put i tada ju je vatrena stihija potpuno uništila.
– Iako još uvijek nije tačno procijenjena, materijalna šteta je velika. U požarima je uništena samo arhiva iz vremena Austrougarske monarhije, a dokumentacija iz kasnijeg perioda je spasena. Smatram da neće biti problem da nadoknadimo izgubljenu arhivu, jer ćemo od Ministarstva pravde iz Beča zatražiti da nam kopiraju i dostave svoja dokumenta – kazao je Gligorić.
Prema njegovim riječima, ostala dokumenta premještena su na bezbjedno mjesto i zaposleni će nastaviti privremeno da rade u prostorijama privatne poslovne zgrade, prvenstveno zbog procesa eksproprijacije zemljišta, koji mora da bude završen do 30. juna ove godine.
– Područna jedinica u Prnjavoru bila je centralni katastar kada su u pitanju opštine Laktaši, Derventa, Doboj i Srbac – dodao je Gligorić.
Dežurstvo
Gligorić je rekao da, kada je poslije drugog požara otišao na lice mjesta, nije bilo jasno zbog čega poslije prvog požara nije organizovano dežurstvo u zgradi.
– Objekat je bio zaključan čim je ugašen prvi požar, što nije u skladu sa normama vatrogasnih intervencija. Vatrogasci su se oglušili o staro pravilo da poslije lokalizovanja požara ostanu da dežuraju 24 časa – kazao je Gligorić.
B.R. – Glas Srpske






