Представа „Антигона“ у извођењу Драмског клуба „Вирус“ бијељинске Гимназије „Филип Вишњић“ добила је награду за најбољу представу у цјелини на 22. Фестивалу омладинских позоришта Републике Српске завршеном синоћ у Прњавору.
Члан стручног жирија Фестивала драматург Милица Константиновић каже да су имали изузетно тежак задатак јер представе не само да су биле разнородне већ и изузетно високог квалитета иако су на њима радили људи који нису професионалци и директно везани за позоришну умјетност.
„Представе су биле изнад свих очекивања, не само да су критичке него изузетно зреле за младе људе који су их креирали. Због тога смо имали и велики број додијељених награда јер нисмо једном могли да истакнемо све што је било добро у представама“ , рекла је она новинарима.
Константиновићева је образлажући одлуку да се награда за најбољу представу додијели „Антигони“ Драмског клуба „Вирус“ из Бијељине истакла да је представа редитељски изузетно интерпретирана, врло зрело одглумљена, са тачним интерпункцијама, анализама, са врло озбиљном промишљеном сценографијом и костимима, са храбром идејом која говори о положају данашњег човјека оптерећеног идејом остати или отићи.
„Представа инсистира на идеји да треба остати, борити се, храбро нуди критичко промишљање и могуће рјешење једне универзалне људске ситуације. Та представа је најцјеловитија, њени елементи су најбоље повезани, одлука је била једногласна“ , појаснила је она.
Награду за главну мушку улогу на Фестивалу добио је Марко Ристић за улогу Креонта у побједничкој представи „Антигона“.
Ристић је новинарима рекао да је част и привилегија бити добитник овакве награде, посебно јер су радили антику, једну тешку причу.
„Било је напорно радити, велики изазов, али уз менторство професора Валентине Видаковић и Оливере Пандуревић, као и Зорана Симића који је помогао око сценографских рјешења и Михаеле Бојић задужене за технички аспект представе успјели смо да реализујемо све што смо жељели“ , рекао је он.
Овај деветнаестогодишњак рекао је да су поносни што су остварили успјех на фестивалу који има племенити циљ да уједини омладину Републике Српске, односно младе људе који се баве позориштем.
Фестивалску награду за главну женску улогу добила је Маја Глумац из Драмског студија Народне библиотеке „Бранко Радичевић“ Дервента, која је кроз лик Клотилде у представи „Нешто као срећа“ успјела да отјелотвори менталитет ових простора, жену која се бори између стереотипа и правих вриједности.
„Одмах сам се повезала са улогом, кроз њу сам научила да комуницирам са публиком, да се играм на сцени. Награду нисам очекивала, али би исто тако била срећна да је било ко од мојих колега добио ово признање јер су сви добри глумци“ , рекла је Глумац у изјави новинарима.
Награду за споредну мушку улогу добио је Златко Јањић за улогу Атиле у представи „Јутро је паметније од вечери“ Дис театра Сцена Зворник, за споредну женску улогу Верица Капетановић за улогу Винетуа у представи „Добро дошли у Нови“ Театра „Сцена“ Нови Град, док је награда за младу наду додијељена Огњену Миљевићу из представе „Колаж 23“ Аматерског позоришта младих „Миленијум“ Србац.
Награда за колективну игру припала је Театру „ДАСКЕ“ из Лакташа за представу „ Секс, лажи и дивље гуске“ . Специјалну награду за хумор у представи добило је „Јутро је паметније од вечери“ Дис театра Сцена Зворник, а за радост стварања представа „Колаж 23“ Аматерског позоришта младих „Миленијум“ Србац.
Награду за најбољу представу према гласовима публике подијеле су представе „Колаж 23“ Аматерског позоришта младих „Миленијум“ Србац и „И не би представа“ Драмске сцене Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ Прњавор.
Представник Асоцијације омладинских позоришта Републике Српске Новица Богдановић каже да је Фестивал превазишао сва очекивања организационог одбора.
„Фестивал је успјешно испунио наше снове и наде, дивно је било видјети толико публике на представама, њихову интеракцију са глумцима, сарадњу и дружење позоришних група, фасцинацију фестивалом, градом , свом енергијом која је била присутна и све те добре представе које смо имали прилике да гледамо“ , рекао је Богдановић новинарима.
Он је најавио да ће наредни Фестивал бити одржан у Херцеговини, а град домаћин биће познат за петнаестак дана.
Умјетнички руководилац Драмске сцене Српског просвјетног и кутурног друштва „Просвјета“ Прњавор Бранкица Радоњић подјестила је да је публика током шест фестивалских дана могла погледати 11 различитих програма, од чега девет такмичарских представа.
„ Утисци су сјајни, срећни смо што су све представе биле посјећене, што су сви наши гости од Новог Града до Билеће имали прилику да осјете прњаворски позоришни дух. Велико хвала свим пријатељима позоришта који су нас подржали“ , рекла је Радоњићева.
Покровитељи 22. Фестивала омалдинских позоришта Републике Српске били су Министарство просвјете и културе Републике Српске, Град Прњавор и Центра за културу Прњавор.
Т.С. – СРНА
Be the first to comment