VLADIMIR USORAC POD LUPOM Od “vozanja u gepeku” do uzorne farme, rekordnog kredita i pljenidbe zbog dugova (FOTO, VIDEO)

Zbog neisplaćenih podsticaja, 2010. je prijetio ministru finansija RS Aleksandru Džombiću da će ga “provozati u gepeku”. Samo godinu kasnije Džombić je, kao premijer Srpske, posjetio njegovo “uzorno imanje”, gde je gradio “najmoderniju farmu na Balkanu”.

Ali, ta farma bi sada mogla otići na doboš.

U posljednjih nekoliko dana sudski izvršioci su dva puta zakucali na kapiju imanja Vladimira Usorca, zbog duga od 370.000 KM. Oba puta su se vratili – neobavljena posla.

Prvo je domaćin tvrdio da se na farmi ne smiju rezati cijevi, koje su pod hipotekom, jer bi se tako njegove krave “uznemirile” i prestale da daju mlijeko.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Tražio je stručno vještačenje, ali se, za sada, ni jedan veterinar nije pojavio na sudu.

Kada su se izvršioci vratili, Usorac im je rekao da ne mogu ući na imanje, zbog korone, jer su njegova supruga i sin kovid pozitivni.

– Dođite za deset dana i sve će biti u redu – poručio im je Usorac.

Ali iz “Banke Srpske u stečaju”, koja je zapela da naplati ono što im je Usorac dužan, poručuju da ništa nije u redu. I optužuju prvog mljekara Srpske da “namjerno opstruiše izvršenje”, iako već tri godine ne plaća rate za kredit.

Ekipa Srpskainfo je posjetila farmu “Usorac” u selu Šereg Ilova kod Prnjavora, ali smo, kao i sudski izvršioci, zaustavljeni.

– Ne možete ući. Farma je u izolaciji – rekao je Vladimir Usorac.

Ipak, i on i njegov sin nasljednik, Vlastimir, poslovali su na farmi, a kroz podignute zastore se moglo vidjeti da su i krave, hvala na pitanju, dobro i zdravo.

Farma ima 250 goveda, od kojih je 75 muzara, koje dnevno daju 2.000 litara mlijeka. Iako su dva robota za mužu zaplijenjena, jedan je još u pogonu. Sa distance izgleda da sve funkcioniše.

– Mnogi me kritikuju što radim na farmi, iako imam koronu, ali moram. Nema ko drugi – kaže Vladimirov sin Vlastimir, koji je, po očevim tvrdnjama, već nekoliko godina formalni vlasnik farme.

– Vlastimir je prije dva dana poslao ponudu da, po procijenjenoj vrijednosti, otkupi preostalu opremu, koja je pod hipotekom. Vidjećemo hoće li oni to prihvatiti. Da li su, dakle, voljni da se problem riješi, ili im je namjera da nam i dalje prave probleme – kaže Usorac stariji u telefonskom razgovoru za Srpskainfo.

Ne poriče da banci duguje pare, ali, tvrdi, nije jedini, a ni najveći dužnik.

– Ta banka ima 65 dužnika, koji duguju mnogo više nego ja, a oni izabrali da baš na meni treniraju strogoću. “Farmalend” duguje 15 miliona glavnice i 30 miliona kamata, neće ih nikad naplatiti. A i “Planinasko dobro” duguje pola miliona – kaže Usorac.

Goran Radivojac, stečajni upravnik “Banke Srpske” nije želio da komentariše ove navode.

– Bez saglasnosti stečajnog sudije ne mogu komentarisati ništa u vezi stečajem, a naročito ne mogu komentarisati nečije izjave. Uostalom, u pitanju je izvršni postupak, koji je u nadležnosti Osnovnog suda u Prnjavoru– rekao je kratko Radivojac.

Radivojac, koji je bio portparol Vlade RS za mandata premijera Dragana Mikerevića, i koji dobro poznaje političke prilike u Republici Srpskoj, nije htio da komentariše ni spekulacije po kojima je Usorac „u nemilosti“, jer je, navodno, u sukobu sa vladajućom strukturom u Srpskoj.

Ni Usorac to nije komentarisao, samo je kratko rekao: „Vidite da me nema već mjesecima u medijima koji su pod kontrolom vlasti RS, pa sami zaključite“.

Kako je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS za nekoliko godina prešao put od grlatog buntovnika, do miljenika vlasti i “uzornog poljoprivrednika” i na kraju zapao u dugove?

Priča se vjerovatno zakotrljala još 2014. Tada je Usorcu odobren kredit od rekordnih 800.000 KM iz revolving fonda “Partner”, koji je pod kontrolom Ministarstva poljoprivrede RS.

Vlada RS je tom prilikom čak promijenila odluku o dodjeli kredita, kao bi Usorcu izašla u susret.

Usorac je tada tvrdio da je od ponuđenih 800.000 uzeo “samo” 600.000 KM i da to nije nikakav kredit “preko veze”, te da je za nabavku junica uzeo još jedan, kratkoročni kredit, od Investiciono razvojne banke RS.

Hvalio se da ima ukupno 1,3 miliona KM kredita, za koje plaća rate od 20.000 KM mjesečno.

Sve je to funkcionisalo, dok je Usorac dobijao iz budžeta oko 18.000 KM mjesečno na ime premija za proizvedeno mlijeko.

Prije tri godine je račun počeo da se “kvari”, što zbog korone, što zbog krize, a možda i iz nekih javnosti manje poznatih razloga.

U novembru 2020. Usorac je objavio da prodaje farmu, ogorčen što vlasti BiH neće da uvedu prelevmane, niti da carinama zaštite domaću proizvodnju. Već tada su mu povjerioci duvali za vrat.

Da li stvarno nije bilo zainteresovanih za kupovinu “najsavremenije farme na Balkanu”, ili je Usorac ubijeđen da će opet sve nadigrati i izvući se?

ZAPLIJENJENI ZEMLJA I STAN, A CIJEVI NA ČEKANJU

Usorac tvrdi da mu je zbog dugova već zaplijenjen i stan i nekoliko hektara zemlje, te da je nudio da banci vrati 150.000 KM glavnice, bez kamata, ali da oni nisu prisali na to.
Prema dokumentaciji, koja je u posjedu Srpskainfo, taj prijedlog su u banci prihvatili, ali pod uslovom da se “dogovore o dinamici isplate kamata”. Usorac, međutim, smatra da kamate uopšte ne treba da plati.
Usorac tvrdi i da je nudio da opremu, koja treba biti zaplijenjena, uzme pod zakup, ali da je i to odbijeno. Po dokumnetaciji, zakup je bio odobren, ali da Usorac nije plaćao zakupninu.
– To nije tačno. Uostalom, nudio sam im da uzmu nove cijevi, koje sam kupio, da ne sjeku ove sa farme, i prave lom, ni na to nisu pristali – tvrdi Usorac.
Jedan loklani poznavalac prilika kaže da Usorac “igra iskusno” i da imovina, koja je do sada zaplijenjena, vrijedi mnogo manje, nego što je u postupku procijenjeno.
– Zna on šta radi, uvijek je znao da se dočeka na noge – kaže sagovornik Srpskainfo, koji je je insistirao da ostane anoniman.

Srpskainfo.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*