U Sarajevu je na današnjoj pres konferenciji predstavljen projekat “Pravo na budućnost” koji finansira Evropska unija, a realizira CARE Balkans s Udruženjem žena Romkinja “Bolja budućnost” iz Tuzle i Fondacijom “Krila nade” iz Sarajeva, uz podršku Action Deutschaland Hilfta.
Direktorica CARE Balkans Sumka Bučan zahvalila se Evropskoj uniji na njenoj podršci i i predanosti u povećanju glasova Romakinja u politici i donošenju odluka te u borbi protiv nejednakosti, te omogućavanju Romima, posebno mladim ženama i djevojkama, vještina i alata koji su im potrebni za napredak.
“Procjenjujemo da će korist od naše inicijative imati najmanje najmanje 20% Romakinja u BiH i 100.000 građanki kroz aktivnosti u zajednici, edukaciju, kampanju, saradnju romskih i neromskih organizacija sa vlastima na lokalnom i državnom nivou i da će postati otporniji na rizike i posljedice štetnih rodnih normi i praksi kao što su rodno uvjetovano nasilje te dječji, rani i prisilni brakovi”, istakla je Bučan.
Indira Bajramović, direktorica UŽR Bolja budućnost Grada Tuzla istaknula je kako se ovaj projekat fokusira i na problem prisilnih maloljetničkih brakova koji su često paravan za trgovinu djecom.
“Kroz ovaj projekat zagovaraćemo i da predstavnici vlasti, obrazovnih institucija kao i romske zajednice poduzmu dodatne aktivnosti u cilju izmjene stavova i podizanja svijesti o problematici maloljetničkih brakova, te borbi protiv diskriminacije”, istaknula je Bajramović.
Bila je ovo prilika da se najave i ključne aktivnosti poput finansijske podrška za 5 ženskih romskih organizacija u 5 zajednica (Tuzla, Doboj, Prnjavor, Kakanj i Visoko) kroz male grantove u ukupnom iznosu od 40.000 EUR.
“Planiramo u narednom periodu u Prnjavoru i Vukosavlju kroz niz aktivnosti poput edukacija o pravu na izbor i zdravom načinu života, do saradnji sa lokalnim vlastima i izradu Bodovne karte uključiti više stotina mladih i skoro 500 odraslih!”, rekla je Mirković.
Fondacija Krila nade u okviru projekta “Pravo na budućnost” zadužena je za segment mentalnog zdravlja, o čemu je govorio izvrši direktor Fondacije, Geštalt psihoterapeut Siniša Sajević.
“Uvođenje psihoterapijskih programa posebno dizajniranih za romsku populaciju, koji uvažavaju njihovu kulturu, jezik i specifična iskustva, doprinosi jačanju individualnih i kolektivnih kapaciteta za suočavanje s izazovima. Također, kroz grupne terapije i radionice može se potaknuti solidarnost i zajedničko djelovanje protiv štetnih društvenih normi”, zaključio je Sajević.
Podsjetimo, projekat “Pravo na budućnost” fokusira se na zaštitu ljudskih prava i borbu protiv diskriminacije u BiH promovisanjem rodne ravnopravnosti i osnaživanjem Roma i marginaliziranih žena i djevojaka.
Be the first to comment