Професорица српског језика и књижевности Тања Анчић Милијашевић један је од 45 истакнутих васпитно-образовних радника запослених у основним и средњим школама, те предшколским установама у Републици Српској, који су добитници Светосавске награде за школску 2022/23. годину.
Министарство просвјете и културе Републике Српске је препознало њен изванредан допринос у области образовања, залагање за унапређење наставног процеса, као и у промоцији школе у заједници.
Тања Анчић Милијашевић је рођена 1985. године у Прњавору од оца Драгана и мајке Весне. У родном граду завршила је основну школу и гимназију.
Од 2004. до 2009. године студирала је на Одсјеку за италијански и српски језик и књижевност на Филозофском факултету у Бањој Луци.
По завршетку основних студија са просјечном оцјеном 9,57 уписала је постдипломске магистарске студије на Филолошком факултету у Бањој Луци.
8. 12. 2017. године под менторством проф. др Младена Шукала одбранила је магистарску тезу под насловом „Милош Црњански и ренесансна умјетност“, и тиме стекла Диплому магистра књижевних наука.
Тренутно је докторанд на Филолошком факултету Универзитета у Бањој Луци на студијском програму Филологије – Науке о књижевности.
Сфера њеног интересовања је компаративна књижевност, као и култура сјећања и памћења. Бави се српском књижевношћу двадесетог вијека, нарочито књижевним опусом Милоша Црњанског.
Из области културе памћења изучава страдање Срба у Другом свјетском рату у историјском и књижевном контексту. У својим научним радовима посебно истиче Светосавље као изворни културни образац за сагледавање цјелине српског националног бића и српске културе. Пише, на научним скуповима излаже и објављује радове из тих области.
Од 2009. године ради као професор српског језика и књижевности у средњој школи.
Од 2011. године кроз школски програм из области културе сјећања и памћења посвећено се бави страдањем Срба у Другом свјетском рату.
Од бројних стручних усавршавања издваја семинар у Јад Вашему који је похађала у јулу 2014. године у програму Међународне школе за изучавање Холокауста.
Првих 13 година рада провела је у изузетном колективу СШЦ „Гемит-Апеирон“ у Бањој Луци. Тамо је посебно завољела свој позив.
Данас, с љубављу, у Гимназији у Прњавору покушава вршити своју светосавску мисију.
Члан је Друштва чланова Матице српске у Републици Српској и Друштва наставника српског језика и књижевности, као и Удружења „Јастребарско 1942“.
Светосавску награду, која се састоји од Светосавске повеље и новчане награде, професорици је уручена данас на свечаној манифестацији „Наши учитељи“ у Дјечијем позоришту Републике Српске у Бањој Луци.
Из прњаворске гимназије истичу да су веома поносни на професорицу која је и први професор из њихове установе која је добила ово престижно признање за постигнуте изузетне резултате у области васпитања и образовања и допринос бољем образовању.
Гимназија Прњавор
Be the first to comment