Svečano proslavljena 125. godišnjica Župe Prnjavor

U nedjelju, 31. jula 2016. svečanom koncelebriranom misom u prnjavorskoj župnoj crkvi sv. Ante Padovanskog proslavljen je veliki jubilej župe 125. godina od njenog osnivanja.

Misu je predslavio biskup banjolučki mons. Franjo Komarica, uz koncelebraciju mons. Vlade Lukende, dugogodišnjeg prnjavorskog župnika i mons. Bernarda Pleše, upravnik katoličke gimnazije u Dubrovniku.

Temeljito obnovljena župna crkva nije mogla primiti sve vjernike, njih oko 400, te su neki morali ostati u crkvenom dvorištu koje je bilo ozvučeno. Osim tri redovnice rodom iz župe, na Misi su sudjelovale još tri misionarke iz Afrike i Indije.

Poseban ugođaj, bila je nazočnost više nacionalnih skupina. Osim domaćih župljana Hrvata, bili su i domaći župljani Talijani i Česi, te veća grupa katolika pristigla za ovu prigodu iz Poljske. Neki od njih su rođeni u prnjavorskoj ili u okolnim poljskim župama, koje su postojale do kraja Drugog svjetskog rata.

Izuzetno skladno – zajednički i naizmjenično molilo se i pjevalo na materinskom jeziku svake od nazočnih etničkih skupina. Posebni svečani ugođaj slavlju davao je puhački orkestar poljskih hodočasnika koji su pratili gromoglasno pjevanje poljskih hodočasnika starije dobi i oveće grupe mladih.

Na Misnom slavlju je bio nazočan i Imam iz prnjavorskog džemata Konjuhovci.

Završnom liturgijskom slavlju prethodila je u župnoj crkvi trodnevna duhovna priprava koju je predvodio župnik Lukenda.

Za ovaj jubilej župe, župnik je sa svojim suradnicima izdao prigodni letak o povijesti župe te upriličio izložbu fotografija nekadašnjeg i sadašnjeg izgleda brojnih crkvenih zdanja na području župe te župnika i svećenika rodom iz ove župe. Župniku je uspjelo tijekom više godišnje priprave za jubilej sa svojim župljanima obnoviti sve teško oštećene i porušene filijalne crkve i kapele.

U subotu je grupa od dvadesetak poljskih hodočasnika, te grupa domaćih župljana zajedno sa župnikom Lukendom pohodila nekadašnju poljsku župu Gumjeru. Tu su u svetištu i lađi među ponovno otkrivenim i raščišćenim temeljima župne crkve „Uzvišenje sv. Križa“ sagrađene 1903. godine, zajedno s biskupom Franjom i grupom vjernika iz Banje Luke slavili svetu misu za sve pokojne župljane te župe i za njihova nezaboravnog župnika vlč. Antu Dujlovića, ubijenog u srpnju 1943. godine. Njega njegovi odseljeni župljani kao i njihovi potomci u Poljskoj više od 70 godina časte kao istinskog mučenika. Za njegovu beatifikaciju već obavljen istraživački postupak. Među poljskim hodočasnicima bilo ih je nekoliko koji su i kršteni u toj crkvi, dok su drugima u toj crkvi kršteni roditelji i rodbina. Svi su oni bili duboko ganuti što su mogli slaviti misu na mjestu za njih osobito svetom.

U petak je u Domu kulture u Prnjavoru održana međunarodna konferencija „Poljaci u Bosni – 70 godina od povratka Poljaka iz Bosne“. Na njoj je, između ostalog, predstavljen prijevod na hrvatski jezik knjige izvornih dokumenata na temu: „Reemigracije Poljaka iz BiH nakon Drugog svjetskog rata“. Na konferenciji je aktivno sudjelovao i biskup Komarica.

U prigodnoj propovijedi na svečanom bogoslužju u župnoj crkvi biskup Komarica je između ostalog zahvalio svim nazočnima što su došli „izbliza i izdaleka da posvjedoče svoju pripadnost Kristovoj Crkvi koja je sastavljena od raznih naroda i jezika te tvori jedan Božji narod“. Podsjetio je na mnogo stoljetne korijene nazočnosti Katoličke Crkve na području današnje prnjavorske župe i postojanja većeg broja župa, kako prije dolaska Turaka u te krajeve, tako i za vrijeme Austrougarske i kasnije vlasti – sve do službenog iseljavanja poljskih i njemačkih katolika s toga područja tijekom Drugog svjetskog rata i nakon njega. Nazočne je pozvao na „ispit savjesti“ kako žive i kako treba da žive svoju vjeru i pripadnost svojoj Crkvi u svakodnevnom životu. Zahvalio je župniku Lukendi i župljanima što su tijekom nedavnog rata i poraća pokazali svoje miroljubivo, humano lice prema svojim susjedima te ih obodrio da tako i nastave.

Posebno je zahvalio i neumornom župniku Lukendi za njegov veliki trud oko duhovnog obnavljanja povjerenih vjernika, kao i oko obnavljanja brojnih u ratu porušenih ili teško oštećenih crkava i kapela.

Pri kraju Mise riječi zahvalnosti svojim župljanima i brojnim gostima uputio je i župnik Lukenda. Pozvao je sve da se nakon misnog slavlja nađu na gozbi ljubavi u pripremljenom šatoru neposredno kraj župne crkve, što su svi nazočni i učinili.

Tijekom 125 godina postojanja župe njom je upravljalo 18 župnika, među kojima i kasniji banjolučki biskup Alfred Pichler.

U župi su rođena 4 još živuća svećenika i 3 već pokojna, te 6 živih redovnica i 2 pokojne. Prije zadnjeg rata župa je imala 1700 župljana, a sada ih ima 370.

(kta/tabb)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*