Prnjavor: U Zavičajnom muzeju do 15. decembra otvorena izložba “Zmijanjski vez”

U organizaciji Zavičajnog muzeja, u Prnjavoru protekle sedmice otvorena je izložba Muzeja Republike Srpske “Zmijanjski vez – svjetsko nematerijalno nasljeđe”, autora Danijele Đukanović, etnologa i muzejskog savjetnika.

Zmijanjski vez predstavlјa posebnu tehniku koju su praktikovale žene na Zmijanju, visoravni pored Banje Luke. Koristi se za ukrašavanje ženske odjeće i predmeta u domaćinstvima, uklјučujući vjenčanice, marame, halјine i postelјinu. Plave niti na bijelom platnu osnova su zmijanjskog veza.

Materijal na kojem je prikazano umijeće izrade zmijanjskog veza doživlјavao je transformaciju, ali je vez i dalјe zadržavao autentične specifičnosti. Prvo se vezlo na konoplјinim i lanenim platnima, zatim na pamučnim, a danas se ovaj vez prezentuje i na savremenim industrijskim tkaninama.

Od 2014. godine uvršćen je na reprezentativnu UNESCO listu nematerijalnog kulturnog naslјeđa i tako je postao svjetsko dobro.

Na 20 izložbenih panoa ove izložbe autora Danijele Đukanović, etnologa i muzejskog savjetnika, nalaze se fotografije zmijanjskog veza, dokumentacija o procesu nominacije ovog veza za svjetsku listu nematerijalnog nasljeđa, tehnike i ornamentika zmijanjskog veza, kao i podaci o svim udruženjima i nevladinim organizacijama koji danas rade zmijanjski vez i zbog kojih je upisan na Uneskovu listu.

“Zmijanjski vez je prepoznat kao dio kulturnog i nacionalnog identiteta naroda zmijanjske oblasti i grada Banjaluke. Postoji veliki broj udruženja koja praktikuju taj vez, ne na način da ćemo nositi narodne nošnje iz 19. vijeka, već da ornamentika i motivi prisutni na zmijanjskom vezu budu primjenjivi na neki novi, moderan, inovativan način”, istakla je Đukanovićeva.

Pored toga što je “Zmijanjski vez” upisan na UNESCO listu nematerijalnog kulurnog naslijeđa, još jedan elemenat se nalazi na pomenutoj listi, a to je svakako “Branje trave Ive” na Ozrenu, na šta su u Muzeju Republike Srpske izrazito ponosni.

“Naše nematerijalno naslijeđe Republike Srpske je jako bogato, mi ga prvo štitimo na našoj listi nematerijalnog naslijeđa, a onda ćemo naravno pokušati prema Unesku. Obaveza svih nas je da naše naslijeđe zaštitimo, da ga prenosimo na mlađe generacije i da budemo ponosni na naš kulturni identitet jer ga zaista imamo”, dodala je Đukanovićeva.

Dario Topić iz Zavičajnog muzeja u Prnjavoru kaže da je logičan slijed događaja da ova izložbena postavka nakon predstavljanja u brojnim gradovima Republike Srpske, ali i svijeta, dođe i u Prnjavor.

“Naši sugrađani imaju priliku da vide šta je to Unesko prepoznao kao nematerijalnu baštinu iz Republike Srpske, odnosno BiH. Zmijanjski vez je nešto najreprezentativnije što imamo”, ukazao je Topić.

Izložba “Zmijanjski vez – svjetsko nematerijalno nasljeđe” dostupna je posjetiocima radnim danima do 15. decembra u prostorijama Zavičajnog muzeja u Prnjavoru.

U proteklih sedam-osam godina organizovane su brojne intenzivne radionice koje su održavane i u školama kroz sekcije na kojima se praktikuje vez, ali i likovne radove, gdje je cilj da učenici zapamte taj motiv i ornamentiku, dodala je Đukanovićeva.

Urađen je i kratak dokumentarni film, koji su posjetioci ove izložbe imali priliku pogledati na samom otvaranju.

Zahvaljujući svojim karakteristikama i specifičnosti, zmijanjski vez je 26. novembra 2014. godine u Parizu upisan u Uneskovu reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa čovječanstva kao prvi element iz BiH.

Žitelji Zmijanja, ali i cijele Republike Srpske itekako imaju čime da se ponose, zar ne?

TV K3

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*