Prezentacija rezultata “Higijena kretanja djece grada Prnjavora” u Centru za kulturu (FOTO)

U prnjavorskom Centru za kulturu i turizam održana je javna prezentacija rezultata u Projektu pod nazivom „Higijena kretanja djece grada Prnjavora“.

Cilj projekta bio je testiranje preko 300 sportista iz raznih sportskih klubova u Prnjavoru uzrasta od 8 do 18 godina.

Problem smanjenog kretanja djece, omladine ali i svih starosnih grupa je problematika s kojom se susrećemo iz dana u dan. Savremen i brz način života ostavlja nam malo prostora da se posvetimo sebi i svojoj fizičkoj aktivnosti.

Kako bi uvidjeli koji su tačno problemi s kojima se djeca i omladina susreću zbog smanjenog kretanja Trening centar „MIS Fitnes“ iz Prnjavora vršio je testiranje preko 300 sportista iz raznih sportskih klubova u Prnjavoru uzrasta od 8 do 18 godina.

Rezultati su pokazali da je motorika sve lošija, a ravnoteža i koordinacija kretanja nisu na zadovoljavajućem nivou, isakao je Bojan Milijaš trener u Trening centru “MIS fitnes” Prnjavor.

Da fizička aktivnost samo na časovima fizičkog vaspitanja tokom školovanja nije dovoljna saglasni su svi predavači. Kažu kretanje je neophodno, čovjek je kao jedinka stvoren da bi se kretao, pa bavljenje fizičkom aktivnošću mora biti svakodnevno.

Veoma je važno da se djeca od perioda prohodavanja što više kreću i ne sputavaju prilikom pada kako bi sami usvojili sve motoričke sposobnosti koje su im neophodne kroz život.

O važnosti pokreta i kretanja govorila je dr Marija Krajišnik specijalizant fizikalne medicine i rehabilitacije kao i Saša Marković viši asistent na Fakultetu fizičkog vaspitanja i sporta.

Marković je govorio o neophodnim faktorima za optimalan rast i razvoj djece, te o važnosti praćenja stanja mjerenjem i testiranjem. Skrenuo je pažnju i na veoma teške ruksake koji opterećuju kičmu djece.

Na Fakultetu fizičkog vaspitanja i sporta banjalučkog univerziteta rade na projektu kako bi se u škole uveli dodatni časovi fizičkog vaspitanja, kaže Marković.

Problemi smanjenog kretanja svakako prvo se odražavaju na zdravlje osobe.

Posljedice neaktivnosti su nakupljaju naslaga na zidove krvnih sudova, dolazi do prekomjerne gojaznosti, bolesti lokomotornog sistema, kao i malignih oboljenja, zatim slabljenje respiratorne funkcije ili dijabetesa. Povećati fizičku aktivnost trebali bi baš u periodu naglog razvoja tj. puberteta, napominje Marković.

Projekat je podržao i gradonačelnik Prnjavora Darko Tomaš. Skrenuo je pažnju na važnost sistemskog djelovanja, aktivnog angažovanja lokalnih institucija u rješavanje ovog problema.

Savjet roditeljima je da budu primjer svojoj djeci, da se i sami kreću i djecu izvode što više u prirodu.

Svakako skrenuli su pažnju roditeljima i da posmatraju svoju djecu, njihovo tijelo kako bi uvidjeli da li je tijelo simetrično, a ukoliko primjete bilo kakve deformitete da se bez odlaganja jave u Zdravstvenu ustanovu.

Program su upotpunili, pored predavača, plesači, mladi glumci i gimnastičari koji su različitim nastupima skrenuli pažnju na važnost kretanja sa različitih aspekata, a ne samo kroz sportske klubove.

TV K3

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*