Potreban jednak odnos prema žrtvama

Foto: SRNA

Predstavnik Udruženja porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila opštine Prnjavor Branka Aulić rekla je da je veliki broj Srba ubijen na Ozrenu od mudžahedina, te da bi trebalo da bude jednak odnos prema žrtvama svih nacionalnosti.

Predsjedavajući Savjetodavnog odbora Instituta za nestala lica BiH Samir Vranović rekao je na konferenciji za novinare u Brčkom da članovi porodica nestalih nisu zadovoljni procesom traženja, da je proteklih godina, a posebno u posljednje dvije, bilo mnogo problema u traženju nestalih lica i različitih opstrukcija na terenu, te da je neinformisanost glavni problem.

On je naglasio da je u BiH jedan od problema i taj što još nije identifikovano 1.614 pronađenih tijela koja se nalaze u 13 kosturnica i mrtvačnica širom BiH.

“Pokrenuli smo nekoliko inicijativa za traženje nestalih. Pozvali smo sve institucije, Sipu, Tužilaštvo BiH i organe vlasti na pojedinim regijama da zajedno sa nama pokušaju da riješe probleme u traženju nestalih”, naveo je Vranović.

On je rekao da je zahtijevano da se konačno završi centar za evidenciju nestalih lica, ali to nije učinjeno.

“U BiH nemamo tačnu evidenciju nestalih zato što policijske strukture nisu dostavile određene informacije na zahtjev Instituta. Pojedine vlasti u BiH nisu vodile zapisnike, ni evidenciju prilikom ukopavanja tijela”, naveo je Vranović i podsjetio da se u BiH traga za 7.628 nestalih lica.

On je istakao da će u ovoj godini biti održano nekoliko okruglih stolova, te da će prvi o temi “Dostignuća i prioriteti u procesu traženja nestalih lica u BiH” biti održan u Brčkom.

“Cilj ovog okruglog stola jeste da se napravi platforma i da razmijenimo iskustva na terenu, sa udruženjima, sa članovima porodica nestalih, da kreiramo sinergiju i damo punu podršku udruženjima i članovima porodica u traženju nestalih”, rekao je Vranović.

On kaže da očekuju da će Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara pokrenuti radnu grupu koja će kreirati i dovesti do izmjene zakona o traženju nestalih lica tako što će aktivirati fond za pomoć porodicama nestalih i udruženjima.

Predsjedavajući Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Marko Jurišić rekao je da je do sada ekshumirano, identifikovano i predato porodicama više od 25.000 tijela nestalih lica u BiH svih nacionalnosti.

Predsjedavajuća Regionalne koordinacije udruženja porodica nestalih sa područja bivše Jugoslavije Semina Alekić apelovala je da predstavnici institucija i građani BiH daju svoj doprinos u procesu traženja nestalih lica.

SRNA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*