Međunarodni komitet za očuvanje nematerijalnog kulturnog naslijeđa upisao je na UNESCO-ovu reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa i tradiciju uzgajanja konja lipicanera u BiH kao i još sedam drugih zemalja u kojima se uzgajaju ove plemenite životinje.
Lipicaneri iz Prnjavora uvršteni su pod zaštitu UNESCO-a. Tradicija uzgajanja konja lipicanera u JU Ergela “Vučijak”, tako se našla na reprezentativnoj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. “Ovo je jedina ergela u Bosni i Hercegovini, koja uzgaja svjetski poznatu pasminu konja – čistokrvne lipicanere, sa svim potrebnim pedigreima i DNK analizom svakog grla”, izjavio je Miroslav Mandić, stručno lice na ergeli “Vučijak”.
Nominaciju da se uzgajanje lipicanera stavi pod zaštitu UNSCO-a prijavila je Slovenija u ime osam zemalja koje održavaju ovu tradiciju, a pored Slovenije to su Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Mađarska, Italija, Rumunija, Austrija i Slovačka. Slovenačko ministarstvo kulture, koje je koordinisalo nominaciju za upis na listu, saopštilo je, da je konj lipicaner vijekovima imao simboličnu ulogu u svih osam zemalja, ali da i danas predstavlja mnoge zajednice. Ministarstvo je navelo širok spektar kulturnih i društvenih praksi, znanja i vještina, kao i usmene tradicije, proslava i konjičkog sporta u vezi sa uzgojem lipicanera. Ministarstvo je navelo i da su u ovom poduhvatu zajedno učestvovali predstavnici državnih ergela, privatni uzgajivači, stručnjaci za nematerijalnu kulturnu baštinu, stručnjaci za kulturu, istraživači i lokalne zajednice. Samo uvrštavanje na UNESCO-ovu listi značiće i dodatni turistički potencijal ovim ergelama.
U toku ove godine ergela “Vučijak” ugostila je više od 2.000 posjetilaca kako domaćih tako i inostranih, kaže Mandić i dodaje da postoji zainteresovanost za posjete ergeli, kupovinu grla i jahanje konja koje se održava uglavnom subotom i nedjeljom u periodu od 9.00 do 12.00 časova.
Na ergeli “Vučijak” trenutno je zaposleno 16 ljudi koji rade svaki dan uključujući i vikende u tri smjene. “Poslovi na ergeli pažljivo se planiraju da bi sve funkcionisalo kako treba”, istakao je Mandić.
Trenutni broj grla na ergeli je oko 130 lipicanera svih kategorija i uzrasta od pastuha i kobila do ždrebadi i omnica. Radnici spremno dočekuju i period ždrijebljenja koji počinje krajem decembra i traje sve do februara. Mandić objašnjava da su neke kobile već prebačene u prostorije za ždrijebljenje te da su boksovi za ove namjene takođe spremni.
U toku su i radovi na obnovi i rekonstrukciji jednog od objekata u kompleksu ergele a riječ je o prostoru gdje će biti smještene kobile njih oko 50.
Mandić smatra i da je držanje konja i rad sa njima jedan svjetski trend koji ohrabruje i koji pokazuje tendenciju daljeg rasta.
Što se tiče prodaje konja u inostranstvo trenutno postoji problem na nivou BiH jer prodaja i izvoz kao i pasoši za ove životinje još nisu regulisani u SM BiH ali ministarstvo poljoprivrede RS aktivno radi na rješavanju ovog pitanja i očekivanja su da bi se ove smetnje mogle otkloniti sa formiranjem nove vlasti i novog saziva SM BiH.
Mandić je na kraju još jednom zahvalio radnicima na njihovom radu i zalaganju na ovom poslu da se svi poslovi na vrijeme završe. Dodaje da na ergeli ima i situacija kada obavljanje poslova i rad sa konjima zna biti vrlo opasan. Iako su kaže zadovoljni, Mandić se nada da će se u nekom narednom periodu poboljšati i plate i primanja radnika.
TV K3
Be the first to comment