Iz kratkih rukava u zimske jakne, promjena vremena napunila ambulante (FOTO)

Iz ljeta u zimu – tako bi se mogla opisati promjena vremena koja je stigla u Srpsku. Nakon rekordno visokih temperature, danas do 20 stepeni hladnije nego juče. Na planinama snijeg.

Nagle promjena vremena napunile ambulante – sve više pacijenata javlja se sa simptomima povišenog krvnog pritiska i glavobolje.

Dok smo drugi dan vikenda ispratili sa ugodnih 30 stepeni, početak sedmice donio nam je zimske temperature.

Kiša u nižim predjelima, a snijeg na planinama. Kratke rukave, građani Srpske zamijenili su za kapute i zimske jakne, a umjesto sunčanih naočara, obavezan je kišobran.

Zašto su klimatski ekstremi postali svakodnevnica objašnjavaju meteorolozi.

“Ono što je normalnije jeste da bude nešto hladnije, da imamo više padavina i nižu temperaturu nego što je to bio slučaj u prethodnom periodu kada su temperature bile daleko iznad prosjeka. Baš iz tog razloga, ova problematična zahlađenja tako dramatatično izgledaju”, kaže meteorolog u Hidrometeorološkom zavodu Republike Srpske Milica Đorđević. 

Padu temperature prethodili su izuzetno topli mjeseci, a najveći krivac za temperaturne razlike jesu klimatske promjene. Meteorolozi kažu, vremenski ekstremni naša su nova realnost.

“Ove godine zimu skoro da nismo ni imali, februar je bio najtopliji otkada se vrše mjerenja. Poređenja radi, ovaj februar bio je dosta topliji od marta mjeseca, tako da cijeli jedan mjesec idemo unaprijed što se tiče vremenskih prilika. Mart takođe najtopliji otkada se vrše mjerenja”, pojašnjava Đorđevićeva.

Zbog naglih promjena vremena u domovima zdravlja u Srpskoj povećan je broj pacijenata, a izuzetak nije ni prnjavorski Dom zdravlja.

Pacijenti se najviše žale na hipertenziju i migrene, dok je kod pacijenata sa psihičkim problemima pojačana uznemirenost.

“Trenutno imamo pojačano javljanje pacijenata sa kardio-vaskularnim tegobama, isto tako astmatičari, pacijenti sa bronhitisom imaju malo češće napade trenutno. Pacijenti vrlo često zbog vremenskih neprilika osjećaju glavobolju, uznemirenost. Imaju glavobolju, a sve češća je i pojava migrena”, kaže doktor medicine u prnjavorskom Domu zdravlja Tijana Mikerević.

Pacijentima savjetuju pojačano uzimanje tečnosti i redovno uzimanje terapija.

“Pacijenti koji imaju kardio-vaskularne tegobe nikako ne bi smjeli da neredovno uzimaju terapiju. Ukoliko osjete bilo kakve promjene, treba da se jave porodičnom ljekaru”, ističe Mikerevićeva.

Ipak, iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda kažu zahlađenja iako budu ekstremna, ne traju dugo, pa nas naredne sedmice ponovo očekuje ljepše vrijeme.

Meteorolozi kažu mjesec april  može ponuditi sva četiri godišnja doba.

Iako je ovog aprila temperaturna razlika za svega 24 časa iznosila 20 stepeni, rekord ipak drži april 2003. godine. Tog aprila najniža temperatura izmjerena je u Sarajevu -6,2, dok je samo 15 dana kasnije, izmjereno 29.8 stepeni.

Razlika je bila ekstremnih 36 stepeni.

TVK3

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*