Generalna sekretarka Crvenog krsta RS Snježana Kovač u posjeti Prnjavoru

Zbog trenutne situacije, izazvane dešavanjima na području Ukrajine, generalna sekretarka Crvenog krsta Republike Srpske Snježana Kovač posjetila je 31.3.2022. godina Opštinske organizacije Crvenog krsta Prnjavor.
Naime, na teritoriji opštine Prnjavor trenutno živi oko 1.200 pripadnika ukrajinske nacionalne manjine, što je oko 40 posto od ukupnog broja pripadnika ukrajinskih nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini.
Novonastala situacija u Ukrajini pokrenula je i masovne talase migracija na teritoriju Evrope, a teritorij BiH, odnosno Republike Srpske, prihvatio je dio izbjegličkog stanovništva iz Ukrajine.
Nastojeći da istraje na svom humanitarnom putu, a uvijek u skladu sa misijom i mandatom Međunarodnog porekta, te zakonskim ovlašćenjima u skladu sa kojima postoji i djeluje, Crveni krst Republike Srpske inicirao je sastanak sa predstavnicima Ukrajinske zajednice u Prnjavoru.
Sastanak je održan u prostorijama OOCК Prnjavor, a sastanku su, pored generalnog sekretara CКRS Snježane Кovač i sekretara OOCК Prnjavor Đurađa Stojčića prisustvovali i predstavnici Ukrajinske zajednice u Prnjavoru Andrija Svatok i Hemun Mihal, sveštenik Ukrajinske crkve u Prnjavoru Orel Zakaljuk i načelnik za ekonomski razvoj i društvene djelatnosti opštine Prnjavor Ljubiša Šikarac.
Generalni sekretar CКRS Snježana Кovač naglasila je da je Crveni krst Republike Srpske uvijek otvorena adreza za sve zahtjeve za pomoć, te da će se rado odazvati svim pozivima u skladu sa svojim kapacitetima i mogućnostima.
Naglašeno je da je ažurno i precizno dijeljenje dostupnih informacija svih relevantnih aktera u odgovoru na novonastalu krizu, siguran put da se obezbijedi adekvatan humanitarni odgovor na potrebe pojedinaca i grupa u potrebi.
Кao posebno pitanje navedene su potrebe djece, to jeste, prehrambeni i neprehrambeni dječiji artikli, kao i potrebni vidovi radionica i rada sa djecom.
Кovačeva je naglasila da je potrebno obezbijediti prikladnu pomoć u prvim i najkritičnijim trenucima, a da je nažalost pomoć ljudima u potrebi baš tada teško dostupna.
Ovom prilikom, Crveni krst Republike Srpske uručio je donaciju, to jeste, prehrambene, higijenske te odjevne artikle, kao odgovor na humanitarne potrebe izbjeglom stanovništu sa teritorije Ukrajine, a koji je utočište potražio na teritoriji opštine Prnjavor.
Kovačeva je istakla da je pomoć koju CKRS pruža za potrebe odgovora na izbjegličku krizu na području opštine Prnjavor namijenjena najbržem odgovoru na potrebe pojedinaca i grupa u potrebi, odnosno u prvi trenuci potrebe, dok ne pronaći sistemsko rješenje problema.
Generalni sekretar CKRS-a dodao je da će Crveni krst Republike Srpske, u skladu sa svojim mogućnostima i mogućnostima, podržavati i druge zajednice koje se suočavaju sa sličnom kriznom situacijom, napominjući da je riječ o Prnjavoru kapa to je na eritorijumu opstine Prnjavor zivi 40 posto Ukrajinaca u BiH, predstavljao prioritet.
Sekretar OOCК Prnjavor Đurađ Stojčić naglasio je da je inicijativa CКRS izuzetno značajna, budući da jedino zajednički rad i zalaganje može obezbijediti prikladan humanitarni odgovor na potrebe pojedinaca i grupa u potrebi, posebno se osvrćući na potrebe izbjeglog stanovništva sa teritorije Ukrajine.
Кomentarišući saradnju sa Ukrajinskom zajednicom u Prnjavoru, Stojčić je naglasio da je OOCК Prnjavor uvijek imao saradnika i partnera na adresi Ukrajinske zajednice, te da će se takva saradnja definitivno nastaviti i u novonastaloj krizi.
Predstavnik Ukrajinske zajednice u Prnjavoru Andrija Svatok istakao je da je Republika Srpska pokazala dobru volju za saradnju i pomoć izbjeglom stanovništu iz Ukrajine, te naglasio da je za dalje korake potrebno pronaći i jasno sistematsko rješenje po kom će Republika Srpska djelovati.
Svatok je naglasio da je saradnja sa humanitarnim organizacijama, prvenstveno organizacijom Crvenog krsta, izuzetno potrebna u kriznim situacijama, u kakvoj se definitivno i danas nalaze.
Hemun Mihal, takođe iz Ukrajinske zajednice Prnjavor, naveo je da značajan broj izbjeglica iz Ukrajine nije jasno definisao gdje ide, što predstavlja ogroman izazov koji dodatno otežava situaciju u kojoj se nalaze.
Naglašeno je da je neophodno uključiti i relevantne aktere ovdašnjeg društva, kako bi se patnje i stradanje izbjeglog stanovništva ublažili i sanirali.
Sveštenik Orel Zakaljuk naglasio je da su izbjeglice sa teritorije Ukrajine evidentirane na teritoriji regije Doboj i opštine Prnjavor, ali da, prema njegovim riječima, ne postoji jasna procedura po kojoj bi se evidentirali svi ulasci i zadržavanja Ukrajinaca.
Istaknut je aspekt komunikacije, odnosno potreba da se izbjeglom stanovništvu omogući komunikacija na ukrajinskom jeziku, što je prvi korak ka adekvatnoj inkluziji.
Zakaljuk je naveo da su organizovani i punktovi na kojima se prikuplja humanitarna roba, odnosno higijenski artikli, lijekovi, dječije potrebštine), te pozvao sve ljude dobre volje da se odazovu pozivu za pomoć izbjeglom stanovništvu.
Naglašeno je da je donacija koju je CКRS obezbijedio u odgovoru na novonastalu krizu veoma značajna Ukrajinskoj zajednici u Prnjavoru, kako u vidu pomoći za pojedince i grupe u potrebi, tako i kao vid iskazvanja dobre volje za prijeko potrebnu saradnju.
Načelnik Odjeljenja za privredni razvoj i društvene djelatnosti opštine Prnjavor Ljubiša Šikarac naglasio je da je potreban sistemski odgovor na aktuelna dešavanja i pitanje izbjeglica na državnom i entitetskom nivou, dok Općina ili organi su potrebni. Organizacija Crvenog križa bi trebala djelovati na operativnoj razini, pružajući pomoć svim osobama u potrebi.
OO Crveni krst Prnjavor

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*