Čak 50 medalja za kvalitet šljivovice, viljamovke, jabukovače, dunjevače i drugih vrsta rakije, osvojenih na sajmovima u Gradačcu, Banjaluci, Novom Sadu, Beogradu, Londonu…osvojila je rakija proizvedena pod Davidovićevim nadzorom.
– Od detinjstva proučavam metode proizvodnje rakije. U početku to je bila znatiželja jer su u mojoj porodici uvek proizvodili mnogo rakije. Kasnije sam učio, koristio naprednija iskustva, tragao za metodama proizvodnje rakije u drugim sredinama – ispričao nam je Dušan Davidović, degustirajući rakiju na porodičnom imanju Steve Baštinca u Rogoljima kod Gradiške.
– Po zanimanju sam medicinski tehničar, ali bez radnog iskustva. Ne verujem da bi me sada bilo gde angažovali za posao u belom. Više me privlači miris rakije nego medicine. Gde god se u banjalučkoj regiji puši rakijski kazan, obavezno me zovu zbog saveta i pomoći – objašnjava Davidović. On naglašava da u ovom delu RS postoje povoljni klimatski uslovi za voće, ali se to nedovoljno koristi.
– Izuzetno kvalitetan rod, posebno šljive, kruške i jabuke često ne prati adekvatan proces proizvodnje rakije. Neophodno je koristiti voće obrano u optimalnom periodu zrenja, potom izdvojiti košpice i peteljke, dodati kvasac, prva dva do tri dana držati otvorene kace sa komom za rakiju a posle toga ih zatvoriti, obezbediti čistu fermentaciju – posavetovao je Davidović, iznoseći još mnoštvo pojedinosti koje koristi u svojoj višegodišnjoj praksi.
Destilaciju, odnosno pečenje rakije, treba obaviti pravovremeno. Prekasnom destilacijom koma uz znatan gubitak alkohola može se pokvariti celi sadržaj kiselinom i plesni.
– U početku vatra pod kotlom mora biti jača. Treba je smiriti desetak minuta pre početka vrenja, kad se kapak zagreje tako da se više na njemu ne može držati ruka. Destilacija mora trajati dva do tri sata, jer samo tako se dobija rakija intenzivno izražene arome – priča naš sagovornik okružen znatiželjnicima i ljubiteljima ovog napitka.
On naglašava da rakija, naročito viljamovka treba da odstoji najmanje godinu dana.
Ruši s nogu
– Kada iz hladionika poteče tanki mlaz rakije, prvenac ili bašica, treba je odvojiti jer sadrži veliki postotak materija koji kvare miris. Blaža rakija je pitkija i obara odloženo – smatra Dušan Davidović, dok jača prikriva nedostatke i ekspresno “ruši” s nogu.
ovaj je bolji proizvodjac rakije od onoga iz gusaka sto se fali da ima tradiciju 150 godina i moj cukundeda je peko rakiju prije njega pa se nehvalim sa tradicijom
kad te srusi snogu onda je vrhunac
Doktor za rakiju!