Умјетност у учионици биологије

Након прољећног распуста, у учионицу биологије ЈУ ОШ ,,Никола Тесла“, сви су улазили с одушевљењем на лицу.  Наиме, на зидовима учионице освануо је занимљив мурал и управо је то био разлог за разговор и дружење наших новинара са Теом Бороденко, заслужном за ово осликавање, те наставницом биологије Александром Вукајловић, која нам је рекла нешто више о мотивима мурала.

Tea Бороденко нам се представила као сликарка, графички дизајнер и васпитач у души, која своју љубав према умјетности преноси другима – кроз сликање, радионице и сарадњу са школама и заједницом. Њена инспирација су мали, свакодневни тренуци –  дјечији осмијех, разговор са пријатељима, боје природе или неко случајно свјетло на зиду. Најчешћи мотиви су јој људске емоције, природа односно мотив пејзажа, апстракције и симболи који у себи носе више значења. Од боја јој је најдража плава, али су јој примарне топле, живе боје – нарочито нијансе наранџасте, жуте и тиркизне. Њене слике зраче енергијом и зато користи често акрил, због динамике и јасноће боја.

Како нам је Теа рекла, наставница је жељела да се простор учионице оплемени и учини инспиративнијим за учење. Мотиви су осликани веселим и топлим бојама, пажљиво бираним да привуку пажњу дјеце и олакшају им да кроз цртеже лакше памте и разумију градиво. Коришћене су боје за бетон у комбинацији са акрилним бојама. Иако каже да није било напорно јер су зидови које је осликавала велики, ипак је то био велики пројект за које је требала издвојити неколико дана. Истиче да је коначним резултатом презадовољна, јер кад види реакцију дјеце, све је било вриједно. Њена порука је једноставна – да је знање свуда око нас.

У будућности види себе како ствара, свакодневно, инспирише, дијели знање и отвара просторе умјетности другима. Вољела би да прошири радионице, да организује више радионица на отвореном, као и више изложби и да остави траг у визуелном облику – било кроз слике, мурале или рад са дјецом јер жели да настави рад са њима. Али и да остави трајан печат у јавном простору кроз мурале и изложбе. Такође, жели свима да омогући да пронађу себе у умјетности бар на минут.

Умјетност је њен начин да се изрази, али и да повеже људе.

Пошто је природа сама по себи већ умјетничко дјело, а биологија наука пуна љепота живота и боје, Теа и наставница заједно су дошле до идејног рјешења мурала. На зидовима се налазе мотиви везани за лекције које ђаци уче на часовима биологије, од шестог до деветог разреда. С обзиром на расположив простор, избор мотива није био лак.  Причу осликаних зидова детаљније нам је објаснила наставница биологије.

  • Дрво живота, чије гране симболизују пет царстава живих бића, заузима за ученике највидљивије мјесто.
  • Процес фотосинтезе, којим биљке везују неисцрпну енергију Сунца и омогућавају живот на Земљи. Дисање, процес којим сва жива бића добијају енергију.
  • Разлика између потпуног и непотпуног преображаја инсекта, илустрована је развићем лептира и скакавца од јајета до одрасле јединке.
  • Кружење материје у екосистему, кружење атома хемијских елемената од неживе ка живој природи, односно од станишта до животне заједнице и обрнуто.
  • Трофичка пирамида, која представља однос бројности и масе биљака, биљоједа и месоједа у екосистему.
  • За учење основних појмова генетике користиће схема биосинтезе протеина, тј. настанак протеина у ћелији приказан кроз двије фазе, транскрипцију и транслацију.
  • Грађа нуклеотида ДНК и РНК.
  • Кнафелчева маркација, за кретање по планинарским стазама и боље сналажење у природи.

Младој сликарки захваљујемо на разговору, а прије свега што је помогла да се оствари циљ овог пројекта, да осликани зидови, поред тога што су учинили боравак у учионици угоднијим, буду и корисни за ученике.

OŠ Nikola Tesla

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*