Banjaluka, Doboj i Prnjavor imaju najveće zagađenje vazduha u Republici Srpskoj

U Tehničko-laboratorijskom centru Saobraćajnog fakulteta u Doboju danas je organizovana demonstracija dekarbonizacije vozila sa motorima na unutrašnje sagorijevanje, s ciljem poboljšanja njihovih tehničkih karakteristika, kao i smanjenja emitovanja štetnih izduvnih gasova.

Ova aktivnost realizovana je u saradnji sa Fakultetom saobraćajnih nauka iz Zagreba, Evropskim centrom izvrsnosti potrošača i Nonkarbon akademijom iz Zagreba.

Profesor Fakulteta saobraćajnih nauka iz Zagreba Željko Marušić ukazao je na značaj i princip dekarbonizacije motora sa unutrašnjim sagorijevanjem koje se u optimalnim uslovima treba odraditi svakih šest mjeseci ili minimalno jednom godišnje.

Predsjednik Evropskog centra izvrsnosti potrošača iz Zagreba Josip Kelemen naveo je podatak da je u BiH svaka peta ili šesta smrt povezana sa zagađenjem vazduha, a da Banjaluka, Doboj i Prnjavor imaju najveće zagađenje u Republici Srpskoj, između ostalog i zbog saobraćaja usljed emisija štetnih gasova, prvenstveno dizela.

On je ukazao na podatke analize istraživanja koju su sproveli Gradska uprava Doboja i UNDP-a prema kojoj putnička i komercijalna vozila iz dizelskih motora svake godine na području Doboja emituju oko 41.000 tona ugljen-dioksida, benzina oko 8.935 tona, a iz autogasa 1.500 tona.

Od zagađivača najveći postotak ide na evro-tri motore sa učešćem oko 31 odsto i evro-četiri sa oko 30 odsto.

“Rezultati dekarbonizacije pokazuju umanjenje potrošnje goriva i do 15 odsto, smanjenje oksida azota, ugljen-dioksida i do 80 odsto. Nakon dekarbonizacije motor je očišćen i do 80 odsto od ugljenika”, rekao je Kelemen i naveo podatak da na ovaj način godišnje bude očišćeno više od 22 miliona vozila u zemljama Evrope.

Dekan Saobraćajnog fakulteta Doboj Zoran Ćurguz rekao je novinarima da je cilj pokazati kako se vrši dekarbonizacija i koji su to benefiti, ali i baviti se naukom, jer prisustvuju profesori i studenti.

Ćurguz je najavio da će Fakultet najvjerovatnije ući u sporazum sa Nonkarbon akademijom, od kojih će iznajmiti uređaje za dekarbonizaciju i učiniti ih dostupnim za potrebe građana.

Direktor Nonkarbon akademije Tihomir Tomaš Pavičić rekao je da je Doboj prvi grad u BiH u kojem je izvršena prezentacija dekarbonizacije motora, i to zahvaljujući dobroj saradnji sa Saobraćajnim fakultetom.

“Dekarbonizacija jednog privatnog vozila u Hrvatskoj naplaćuje se 55 evra, u Srbiji 40 evra, a još nismo formirali cijenu za BiH na čije tržište tek ulazimo”, naveo je Pavičić, dodajući da su predstavnicima dobojskog fakulteta Miroslavu Pavloviću i Milanu Eremiji danas uručeni i prvi sertifikati o kompetentnosti Nonkarbon akademije.

Dekarbonizaciji vozila danas je pristupio i taksista iz Doboja Milan Lukić, koji očekuje da će na ovaj način podmladiti svog ljubimca koji je 2007. godište.

SRNA

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*