Prema islamskom kalendaru, 27. maja počeo je mjesec Ramazana, tokom kojeg muslimanski vjernici poste.
Šestog dana Ramazana razgovarali smo se Prnjavorčaninom Kemalom Pandžom, koji je završio Fakultet islamskih nauka, i koji nam je ispričao svoju ramazansku priču. On nam je za početak pojasnio čega se to vjernik treba pridržavati u mjesecu posta, kako bi zavrijedio Božju milost.
„Svaki vjernik Božju nagradu i milost će zaslužiti uz čvrstu odluku i ustrajnost da radi dobro djelo. U mjesecu Ramazanu, vjernik bi trebao da pokrene cijelo svoje biće i da se preda činjenu Bogu milih djela. Ramazan je mjesec posta, Kur’ana, zajedničkog obavljanja namaza (molitvi), mjesec milosti i davanja. To je mjesec nad ostalim mjesecima. Ako vjernik posti, obavlja svoj namaz (molitvu) u džamiji, ne uznemirava drugog, ako se prema drugom lijepo ophodi i pri susretu osmjehne, ako udjeli siromašnom, on se zaista može nadati da je uspio i da su Božja nagrada i milost za njega blizu“, rekao je Pandža, te dodao da je obaveza svakog vjernika u mjesecu Ramazanu, da zaposti i istraje u postu cijeli mjesec, da redovno čita Kur’an, kako na pisanom tako i na prevedenom jeziku, kao i da obavlja namaze (molitve) u džamiji.
Postiti su obavezni svi punoljetni vjernici, ipak posta su neki i oslobođeni. To se prije svega odnosi na bolesne osobe, ali i na one koje rade teške fizičke poslove, a nemaju drugi izvor prihoda za osnovne životne potrebe, osim tog posla, uz obavezu da nahrane po jednog siromaha za dan kojeg nisu postili. Posta su oslobođene i žene dok im traje menstrualni ili postporođajni ciklus.
„Ramazan je čišćenje od svega ružnog i lošeg. Svaki čovjek je sklon griješenju, i ovaj mjesec, kojeg Gospodar daje svojim robovima, idealna je prilika da svako preispita sebe. Pored ustezanja jela, pića, polnog odnosa, ovo je mjesec ustezanja od srdžbe, a promovisanja međusobne milosti. Ovo je mjesec kada bi trebali pokazati suosjećajnost, a zaboraviti izbjegavanje. Ovo je mjesec gdje ružnu riječ prekrivamo lijepom, ogovaranje prekrivamo korisnim savjetom, i gdje svaku ljutnju zamjenjujemo lijepim osmijehom“, istakao je Pandža.
Prnjavorčanin se prisjetio i svog prvog Ramazana kojeg je ispostio 2007. godine, te nam je ispričao kako izgleda jedan dan posta.
„Svoj prvi Ramazan sam ispostio 2007. godine u potpunosti. Ramazane prije tog moja mama Sajma je koristila da bi me navikavala, taj dječiji post je poseban. To je post “našivanja” kako je voljela često reći, postiš do onog trenutka dok ne budeš gladan, zatim malo jedeš, pa opet zapostiš i mama „našije“ taj dio kojeg si propustio. Dan posta počinje jako rano, počinje sehurom (doručkovanjem). Na sehuru unesemo količinu hrane koja nam je potrebna i dovoljna. Svoj sehur moramo da završimo do 02,40 (tada nastupa zora i mi počinjemo postiti), zatim pristupimo sabah namazu (jutarnjoj molitvi) i nakon molitve možemo odmoriti. U periodu između molitvi mi obavljamo svakodnevne, uobičajene obaveze. U 13 sati je podne namaz (podnevna molitva), u 16,55 je ikindija namaz (poslijepodnevna molitva) i poslije ikidnije mi ostajemo da slušamo mukabelu (učenje jednog dijela Kur’ana, 20. stranica). Poslije završetka učenja dolazimo kućama i naše domaćice počinju sa pripremom iftara (večere), i u tom periodu kuća dobije potpunu radost. Svi ukućani raduju se završetku posta tog dana. Samim zalaskom sunca nastupa akšam namaz, i nastupa završetak posta. Svoje jelo započinjemo hurmama (datulama) i vodom, pa ostalim spremljenim jelima. Molitvu obavimo ili prije ili poslije jela. U 22,30 je posljednja molitva, jacija namaz. U mjesecu Ramazanu poslije jacije namaza, obavlja se i dobrovoljna molitva (teravih namaza). Sa ovim završavamo svoj dan“.
Pandža je istakao da je na teritorije opštine Prnjavor, broj vjernika koji poste znatan, uz naglasak da bi broj mogao biti i znatno veći, jer, kako kaže, mladima treba više volje, srednjoj dobi treba dosta ustrajnosti i odricanja, a starijima se ne može zamjeriti. Post u Prnjavoru traje blizu 18 sati svaki dan, nakon čega nastupa vrijeme iftara. Za vrijeme iftara najčešće se spremaju čorbe (povrtne, mesne), krompir s piletinom, piletina u raznim kombinacijama, sve vrste pita, neka od starih tradicionalnih jela.
Kraj razgovora Kemal je iskoristio da pošalje poruku, u kojoj je akcenat stavio na poštovanje i uvažavanje svakoga.
„Nalazimo se u vremenu koje nije pogodno za širenje pozitivnih vrijednosti. Mi, ipak moramo biti pokretači dobra u ovom sivilu, moramo što više širiti dobro. Trebali bi da poštujemo i uvažavamo svakoga, da se trudimo da od naših ruku i riječi budu sigurni svi ostali. U ovom mjesecu Ramazanu, molim Gospodara da svako dobro podari svim vjernicima“, poručio je za kraj Pandža.
Ramazan ima 29 dana, i završava 24. juna, kada nastupa Ramazanski bajram.
Prnjavor.info – Zoran Ančić
Vjere+politika=rat