U Prosjeku obilježen 27. juli

Gradski odbor SUBNOR-a Prnjavor juče je selu Prosjek organizovao obilježavanje Dana ustanka naroda BiH, 27. juli.

Ovaj značajan datum obilježen je pored Spomen obilježja posvećenog palim borcima NOR-a.

 

Predsjednik Gradskog odbora SUBNORA- Prnjavor, Rade Radonjić, istakao je da je zadovoljan odzivom potomaka i poštovalaca NOR-a, koji su svojim prisustvom doprinijeli očuvanju uspomene na heroje NOR-a, pale borce i žrtve fašističkog terora u ratu 1941.-1945. godine kao i očuvanju uspomena na poginule borce, pripadnike ratnih jedinica Vojske RS. Marijan Popadić

1 Comment

  1. 27. јул обиљежава се као Дан устанка народа БиХ (и Хрватске). Међутим, сви “народи” изузев Срба нешто се не бусају у “прса јуначка” и не обиљежавају овај датум као понос и сјећање на НОБ/НОР јер су у партизанима били статистичка грешка, тачније били су на супротној страни. Колико су били привржени “ослобођеној” земљи, Југославији, они ће показати прије 30 година када су искористили геополитички сплет околности и оружаном сецесијом су разбили заједничку државу, остварајући своје тисућљетне снове.

    Срби су, у читавој тој “игранци”, извукли најдебљи крај, са последицама који ће остати у наслеђе нашим бројним будућим генерацијама или како каже СУБНОР – потомцима и поштоваоцима.

    Оно што је највећа српска трагедија је чињеница да сами себе лажемо и заваравамо, као ми смо потомци и поштоваоци наших славних ослободилаца, партизанског покрета. То најбоље показује активност СУБНОР-а и сјећање, прослава, 27. јула (1941.) као Дана устанка.
    Овдје је нејасно следеће:
    Ко је 27. јула 1941. године у Просјеку дигао устанак (назив устаника, организација, бројност, конкретни опис збивања, резултат устанка, евентуалне последице, губици на “устаничкој” страни … и друго).
    Друго питање је – против које је окупационе силе и/или власти дигнут устанак (назив, њихова организација и бројност, поступање према локалном већински српском народу, конкретне радње, губици… и друго).
    Свих ових података нема, већ се паушално “гусла” увијек једна те иста прича, о ослободиоцима, див јунацима, народним херојима и жртвама фашистичког терора – све без конкретних података.
    Као треће, гдје је та “ослобођена” творевина звана ФНРЈ/СФРЈ, гдје је братство и јединство, пут у којег смо се свечано заклињали да с њега нема скретања…

    Оно што ме посебно чуди то је присуство свјештеника СПЦ, који се моле за душе комуниста, као организатора, идеолога и носиоца НОР/НОБ-а и оних који су их следили у “антифашистичкој борби” до “ослобођења”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*