Rukometna priča: Prnjavorčanin koji je igrao za reprezentaciju Australije

Stariji poznavaoci sporta u Prnjavoru, skloni su reci da je bio najbolji rukometni golman kojeg je Rukometni klub Sloga imao u svojoj istoriji.

Fikret Kolarić svojevremeno je bio čuvar mreže prnjavorske Sloge. Premda je kao i mnogi prnjavorski dječaci tog vremena počeo sa fudbalom, ljubav prema rukometu je prevagnula. Rukomet je počeo trenirati 1982. godine, a za kratko vrijeme postaje čuvar mreže o čijim odbranama se uveliko pričalo. Mrežu Prnjavorčana, Kolarić je čuvao do kraja 1988. godine, kada ga je životni put odveo u daleku Australiju.

kolaric fikret

“Godine igranja rukometa u Slogi nisu bile nimalo sjajne. Sami smo sebi kupovali opremu, skupljali novac za takmičenja, ali je ljubav prema rukometu bila toliko jaka, da nam to nije bilo teško. Imao sam sjajnu generaciju prijatelja, koji su bili izuzetno kvalitetni sportisti. Prema mom skromnom mišljenju, grad Prnjavor tada nije imao adekvatne uslove za bilo koju granu sporta”, rekao je Kolarić koji trenutno živi u Sidneju.

Fikret je 1984. godine proglašen za najboljeg sportistu grada Prnjavora. Odlaskom u Australiju sa sobom je odnio i ljubav prema rukometu. Rukomet u tim trenucima nije bio razvijen sport u Australiji, a rukometna reprezentacija Australije bila je tek u povojima.

fikret kolaric2

“Dolaskom u Australiju, kao i svaki drugi sportista tako sam se i ja vezao za lokalne sportske centre. Igrom slučaja upoznao sam nekoliko ljudi sa prostora bivše Jugoslavije. Počeli smo pomalo da igramo, a to je u velikoj mjeri doprinijelo formiranju rukometne reprezentacije Australije”.

Početkom devedesetih godina Australija se po prvi put pojavila na svjetskoj rukometnoj mapi. A na golu “kengura” našao se upravo Fikret Kolarić.

“Naše prvo pojavljivanje na svjetskoj rukometnoj sceni bilo je 1991. godine. Bile su to kvalifikacije za odlazak na Olimpijadu u Barselonu, koje su održane u japanskom gradu Hirošimi. Na pomenutom takmičenju smo imali jako dobar start, ali nakon četvrte utakmice saznajemo da reprezentacija Australije nije bila registrovana u Svjetskoj rukometnoj organizaciji, pa smo morali istupiti iz takmičenja. Po povratku iz Japana, dobili smo obavijest, da trebamo nastupiti na mini razigravanju u Luksemburgu. Neposredno pred finalnu utakmicu, koju smo igrali protiv Luksemburga, imao sam tešku povredu zgloba. Teška srca sjedio sam na klupi. U finišu susreta gubili smo dva gola razlike, kada mi je jedan suigrač prišao i rekao “Ti nama ne želiš da pomogneš”, ustao sam, otišao do zapisničkog stola, te na sopstvenu odgovornost, iako je doktor bio protiv, ušao u igru. Uspjeli smo da izjednačimo, povedemo i na kraju pobijedimo”, prisjetio se Kolarić događaja, koji je kasnije bio jako bitan za rukomet Australije.

14159744_1104976006257653_49574476_n

Nakon turnira u Luksemburgu, Australija je primljena u Svjetsku rukometnu federaciju. Prnjavorčanin je standardan na golu Australije bio sve do 2000. godine. Iako je bio u kampu reprezentacije koja se spremala za nastup na Olimpijskim igrama u Sidneju, odlučuje da se povuče i svoje mjesto prepusti mlađima. Premda za golmane važi ona da su kao vino, što stariji to bolji, Fikret je ipak u 37. godini života odlučio da završi svoju igračku karijeru.

Prnjavor.info – Zoran Ančić

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*