10. jul – Dan oslobođenja Prnjavora u Drugom svjetskom ratu (FOTOVIDEO)

U Prnjavoru su danas obilježene 82 godine od oslobođenja ovog mjesta u Drugom svjetskom ratu. Kod spomen bista i kod centralnog spomen obilježja posvećenog poginulim borcima NORs-a i žrtvama fašističkog terora položeni su vijenci.

Prije tačno 82 godine, u Prnjavor je došla sloboda. U noći sa 9. na 10. jul 1943. godine, akcijom Prnjavorskog partizanskog odreda i Pete kozaračke udarne brigade, Prnjavor je oslobođen. Iako je rođen četiri godine nakon ratnih dešavanja, Mladen Jotanović i danas prepričava sjećanja boraca.

“Živi borci su rekli da je Prnjavor oslobođen 1943. godine i to da ga je oslobodila peta Kozaračka brigada, prnjavorska srednjobosanska brigada i borci koji su bili na području opštine Prnjavor. Inače, Prnjavoru se pripisuje da je grad u BiH koji je najduže vremena bio slobodan grad. Međutim, ipak je povremeno neprijatelj napadao i nakon 1943. godine, a konačno oslobođenje desilo se godinu dana kasnije, 1944. godine, povlačenjem Nijemaca i drugih neprijatelja sa drugih opština”, rekao nam je Mladen.

 

 

Deseti jul važan je datum za istoriju Prnjavora, koji ne smije biti zaboravljen, poručeno je sa obilježavanja Dana oslobođenja. U znak zahvalnosti za slobodu koju su borci izvojevali, položeni su vijenci na spomen-bistu heroja Narodno- oslobodilačkog rata i na Spomenik junacima grada.

“Bilo je, mislim negdje oko 700 žrtava fašističkog terora, a ukupno je bilo 4.500 boraca, dok je 1.200 ranjeno”, rekao je predsjednik SUBNOR-a Prnjavor Rade Radonjić.

 

 

Tih ratnih godina, nasušna potreba bila je da se grad oslobodi, a tadašnji narod, prema kojem nije bilo milosti, što prije spasi.

 

 

“Ustaške horde koje su ovdje harale nisu imale milosti, o čemu govore i masovne grobnice u samom Prnjavoru, na potezu od Gradskog groblja do Srednjoškolskog centra. I mislim da je to bio jedan veliki podvig. Mi smo u toj zemlji živjeli nekih 50-ak godina. Imamo obavezu da njegujemo sjećanje na ta vremena, jer ako dozvolimo da izblijede vremena u vezi NOR-a, gdje su naši djedovi , stričevi ili ujaci stradali, dozvolićemo da izblijede i sjećanja na posljednji, odbrambeno-otadžbinski rat”, kaže predsjednik Boračke organizacije Prnjavor Perica Đumić.

“Obilježili smo danas 82 godine od oslobođenja Prnjavora u Drugom svjetskom ratu. Njegovati kulturu sjećanja, obaveza je budućih generacija, kaže predsjednik SKupštine grada Prnjavor Dražen Mikić.

Vijenci su položeni i na spomen obilježju posvećenog palim borcima NOR-a i žrtvama fašističog terora.

(Tekst i foto: TV K3

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*